Gliwice: pacjent za stary na leczenie?

PRAWO

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   02-11-2015, 15:51

Gliwice: pacjent za stary na leczenie? RPP tłumaczy, że każdy pacjent, bez względu na wiek, ma prawo do leczenia

W gliwickim Centrum Onkologii-Instytucie odmówiono leczenia pacjenta, bo nie kwalifikuje się do leczenia ze względu na wiek. Pacjent ma 77 lat.

Pacjent otrzymał pismo, z którego wynika, że nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego, m.in. ze względu na wiek.

- W przypadku schorzenia, na które cierpi pan Eugeniusz Zdechlikiewicz, pooperacyjna radioterapia lub chemioterapia przynosi bardzo niewielką korzyść i to wyłącznie w przypadku chorych w bardzo dobrym stanie ogólnym, u których nie występują inne schorzenia, w tym zwłaszcza schorzenia nerek. Wyjaśnienia, że chory nie kwalifikuje się do leczenia „z uwagi na wiek i stan ogólny” było niezbyt fortunnym skrótem myślowym - tłumaczy na łamach Dziennika Zachodniego kierownik II Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, prof. Rafał Suwiński.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska podkreśla, że każdy pacjent, niezależnie od wieku, ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Prawo to wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Oznacza to, że lekarz na podstawie dostępnej mu wiedzy i oceny stanu zdrowia pacjenta wybiera najbardziej optymalną metodę leczenia chorego.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH