Gliwice: pacjent za stary na leczenie?

PRAWO

Autor: Dziennik Zachodni/rynekaptek.pl   02-11-2015, 15:51

Gliwice: pacjent za stary na leczenie? RPP tłumaczy, że każdy pacjent, bez względu na wiek, ma prawo do leczenia

W gliwickim Centrum Onkologii-Instytucie odmówiono leczenia pacjenta, bo nie kwalifikuje się do leczenia ze względu na wiek. Pacjent ma 77 lat.

Pacjent otrzymał pismo, z którego wynika, że nie kwalifikuje się do leczenia onkologicznego, m.in. ze względu na wiek.

- W przypadku schorzenia, na które cierpi pan Eugeniusz Zdechlikiewicz, pooperacyjna radioterapia lub chemioterapia przynosi bardzo niewielką korzyść i to wyłącznie w przypadku chorych w bardzo dobrym stanie ogólnym, u których nie występują inne schorzenia, w tym zwłaszcza schorzenia nerek. Wyjaśnienia, że chory nie kwalifikuje się do leczenia „z uwagi na wiek i stan ogólny” było niezbyt fortunnym skrótem myślowym - tłumaczy na łamach Dziennika Zachodniego kierownik II Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, prof. Rafał Suwiński.

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska podkreśla, że każdy pacjent, niezależnie od wieku, ma prawo do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Prawo to wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Oznacza to, że lekarz na podstawie dostępnej mu wiedzy i oceny stanu zdrowia pacjenta wybiera najbardziej optymalną metodę leczenia chorego.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH