Gorący okres dla tytoniowych trucicieli: walka z nałogiem czy działania pozorowane

PRAWO

Autor: Tomasz Dąbrowski/rynekaptek.pl   08-07-2011, 06:22

Gorący okres dla tytoniowych trucicieli: walka z nałogiem czy działania pozorowane

Do 11 lipca Ministerstwo Zdrowia czeka na opinie dotyczące wprowadzenia obowiązku zamieszczania przez producentów papierosów drastycznych zdjęć na opakowaniach wytwarzanych przez nich wyrobów.

Zdjęcia mają przedstawiać np. zmiany nowotworowe w płucach czy krtani. Tymczasem zdania na temat celowości nowego prawa są podzielone. 

- To realizacja upoważnienia zawartego w dyrektywie unijnej z 2001 roku – mówi Piotr Olechno, rzecznik minister zdrowia. I dodaje: - Formę ostrzeżeń łączących tekst z obrazem określa biblioteka piktoriali zatwierdzona dla państw członkowskich przez Komisję Europejską. Przyjęcie przez Polskę tej formy ostrzeżeń zapowiedział w 2006 roku podczas kongresu Światowej Organizacji Zdrowia ówczesny Minister Zdrowia, Zbigniew Religa.

Narkotykowi narkomanii
Obecnie wydaje się, że Polska stanie się 11. członkiem Unii, w którym będą obowiązywać tego typu regulacje. Olechno argumentuje, że determinację resortu zdrowia w ich wprowadzaniu podziela cały szereg ekspertów: - Z Państwowego Zakładu Higieny, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który od wielu już lat prowadzi walkę z tym nałogiem, konsultanci krajowi ds. zdrowia publicznego i kardiologii– wylicza rzecznik. 

Do takich z całą pewnością zaliczyć można Krzysztofa Przewoźniaka z Fundacji „Promocja Zdrowia”, którego zdaniem palenie papierosów to gorszy nałóg niż ten powodowany zażywaniem heroiny: - Spośród 10 kryteriów przyjętych w międzynarodowej klasyfikacji, w czterech nikotyna „wygrywa” już na starcie – informuje Przewoźniak.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH