"Gruba kreska" na apteki ponad 1 procent?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   16-03-2016, 09:07

"Gruba kreska" na apteki ponad 1 procent? Powraca sprawa przepisów antykoncentracyjnych

Dzisiaj już ok. 1200-1500 aptek przekracza 1 proc. aptek w województwie w skali kraju. Przelicznik na poszczególne województwa jest różny. W województwie lubelskim można mieć max 4 apteki, w mazowieckim - 17 - podał radca prawny Piotr Sędłak.

1 procent aptek w województwie związany jest z ograniczeniem ilościowym oznaczającym, że jeden podmiot może prowadzić nie więcej niż 1 procent aptek w danym województwie. Rozwiązanie miało zapobiegać gromadzeniu przez jednego przedsiębiorcę nadmiaru placówek, co mogłoby doprowadzić do monopolizacji rynku.

Wiele z państw unijnych wprowadziło podobne ograniczenia, opierając się na rozwiązaniach kwotowych. Przykładowo w Niemczech jeden aptekarz może prowadzić jedną aptekę i 4 filie apteczne, w Finlandii - 3 filie apteczne, we Włoszech może prowadzić jedną aptekę, podobnie we Francji; na Węgrzech - maksymalnie 4 apteki.

Gruba kreska
W Polsce przyjmuje to wartość procentową – zgodnie z art. 99 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy Pf, nie wydaje się zezwolenia podmiotowi, gdy ma więcej niż 1 proc. kontrolowanej ogólnej liczby aptek w województwie.

Jak dodaje radca prawny Piotr Sędłak, ten przelicznik nie jest taki sam w skali kraju. Według jego danych, w woj. lubelskim ten wyznacznik to 4 apteki, w mazowieckim – 17, czyli na Mazowszu jeden podmiot może prowadzić do 17 aptek.

Ponieważ przepis był naruszany, co nie spotkało się z właściwą reakcją inspekcji farmaceutycznej, wiele podmiotów przez lata zgromadziło w swoim ręku apteki znacznie przekraczające próg antykoncentracyjny. Między prawnikami do dziś toczy się walka o interpretację przepisów prawa.

- W lipcu 2015 roku zostało wydane pierwsze orzeczenie WSA w Warszawie, które mówi, że nie można wydawać zezwoleń ponad 1 procent aptek. Jednocześnie gdy ktoś ten próg przekroczy, to obligatoryjnie cofa mu się zezwolenie na prowadzenie tych aptek, by zapobiec kartelizacji rynku leków. W tej sytuacji rozwiązaniem wydaje się zbycie części aptek lub zmodyfikowanie struktury właścicielskiej - przypominał prawnik podczas  niedawnej konferencji na temat patologii na rynku farmaceutycznym, organizowanym przez Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH