Gruziądz: są powództwa na rzecz poszkodowanych w badaniu klinicznym

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   15-03-2018, 08:44

Gruziądz: są powództwa na rzecz poszkodowanych w badaniu klinicznym Prokurator podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, którego celem jest ustalenie, czy istnieją przesłanki do wniesienia powództw o zadośćuczynienie na rzecz uczestników testów medycznych (fot. archiwum)

Prokuratura Okręgowa w Toruniu prowadzi postępowanie wyjaśniające związane z bezprawnymi badaniami klinicznymi wykonywanymi kilka lat temu przez jedną z placówek służby z Grudziądza - podaje w komunikacie prasowym Prokuratura Krajowa.

Uczestnikami tych badań były osoby nieświadome, że z ich udziałem wykonywane są testy preparatu szczepiennego FLAUD - H5N1 (przeciwko odmianie wirusa tzw. ptasiej grypy). Nie byli oni informowani o ich przebiegu ani o ewentualnych konsekwencjach.

Osobami przeprowadzającymi badania byli członkowie personelu medycznego jednej z grudziądzkich przychodni, którzy rekrutowali uczestników badań m.in. spośród bezdomnych, którym wręczane były drobne kwoty.

Wątek karny tej sprawy zakończył się prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 12 stycznia 2017 r., który skazał trzech lekarzy i sześć pielęgniarek m.in. za oszustwa, fałszowanie i poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej, a także wykonywanie szczepień bez zgody pacjentów.

Po analizie tego wyroku, prokurator podjął decyzję o wszczęciu postępowania wyjaśniającego, którego celem jest ustalenie, czy istnieją przesłanki do wniesienia powództw o zadośćuczynienie na rzecz uczestników testów medycznych. W sprawie tej zostali lub będą wysłuchani pokrzywdzeni (196 osób) zamieszkujący w Toruniu, w Grudziądzu i okolicach.

Większość z koniecznych czynności została już ukończona - odebrano oświadczenia od blisko 140 osób, z których 45 wyraziło zgodę na podjęcie działań przez prokuratora. Dotychczas prokurator wystąpił z powództwami na rzecz poszkodowanych w 39 sprawach. Żądanie pozwu - zasądzenie po 5 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za krzywdę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH