Grzegorz Kucharewicz do Premiera w sprawie techników farmaceutycznych

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   21-07-2014, 16:22

Grzegorz Kucharewicz do Premiera w sprawie techników farmaceutycznych

Gwarantem bezpieczeństwa obrotu produktem leczniczym w aptece jest zawsze wiedza osób, których wykształcenie zgodne jest z wykształceniem uznanym za niezbędne w krajach Unii Europejskiej - podkreślił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz w piśmie do premiera Donalda Tuska.

W liście prosi też o wsparcie działań legislacyjnych ministra edukacji narodowej, akceptowanych przez ministra zdrowia, zmierzających do zakończenia kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego.

Prezes NRA poinformował prezesa Rady Ministrów, że w trakcie konsultacji społecznych Naczelna Rada Aptekarska opowiedziała się za skróceniem daty ostatniego naboru w celu kształcenia w zawodzie technika farmaceutycznego - w taki sposób, aby ostatnim rokiem naboru był rok 2015.

„Każde przedłużanie dopuszczalności naboru skutkuje wprowadzaniem na rynek pracy dodatkowej rzeszy techników farmaceutycznych, których przydatność do zawodu - wobec szerokiej dostępności do kształcenia farmaceuty w systemie jedenasto-semestralnych studiów na uniwersytetach medycznych - jest niewielka i zwiększa jedynie liczbę bezrobotnych” – wskazał prezes NRA.

Prezes NRA wskazał, że różnica w wykształceniu farmaceuty i technika farmaceutycznego uniemożliwia technikom wykonywanie wielu czynności związanych z udzielaniem usług farmaceutycznych, ograniczając ich działalność jedynie do wydawania niektórych produktów leczniczych i to w czasie obecności farmaceuty.

„Biorąc pod uwagę fakt, że wiedza absolwentów szkół kształcących techników farmaceutycznych odnosi się do wąskiego zakresu czynności związanych z obrotem produktem leczniczym i ograniczona jest do czynności wydania leku, trudno przyjąć, że technik farmaceutyczny może pełnić istotną rolę w zakresie obrotu produktem leczniczym, niezależnie od tego, czy obrót dokonywany jest w aptece, czy też w innej placówce, w tym w punkcie aptecznym” – wskazał prezes Kucharewicz.

Więcej: http://nia.org.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH