Holandia zalegalizuje "pigułkę ostatniej woli"?

PRAWO

Autor: Focus/rynekaptek.pl   12-01-2016, 13:15

Holandia zalegalizuje "pigułkę ostatniej woli"? NVVE walczy o legalizację "pigułki ostatniej woli

W Holandii rozpoczęła się dyskusja nad zalegalizowaniem tzw. pigułki ostatniej woli, która pozwoli popełnić samobójstwo nawet bez zgody lekarza na eutanazję. O legalizację walczy Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE)

Pigułki pozwalające odebrać sobie życie można już kupić przez internet. Można je zamówić w Chinach lub w Meksyku i w ciągu kilku dni odebrać pocztą kurierską. Wszelkich informacji na ten temat udziela działające legalnie Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE) - podaje Focus.

W Holandii zakazane jest czynne uczestnictwo w eutanazji, jednak legalne jest doradzanie, jak i gdzie można ją przeprowadzić. Podstawowym warunkiem poddania się jej jest uzyskanie zgody od lekarza, który ocenia zasadność zmniejszenia cierpienia nieuleczalnie chorego poprzez skrócenie życia. Dla wielu z nich jest to jednak stresująca decyzja, a niektórzy odmawiają jej wydania z powodów moralnych.

NVVE opowiada się za tym, żeby osoby pragnące poddać się eutanazji nie musiały starać się o uzyskanie zgody lekarza i mogły legalnie nabyć „pigułkę ostatniej woli”.

Zdaniem Roberta Schurinka, dyrektora NVVE potrzebne są nowe regulacje prawne umożliwiające samodzielne podejmowanie decyzji o popełnieniu samobójstwa w przypadku osób nieuleczalnie chorych. NVVE opowiada się również za tym, żeby zalegalizować eutanazję czynną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH