Hurtownia nie może żądać okazania kopii recept

PRAWO

Autor: OIA Łódź/ rynekaptek.pl   18-10-2016, 09:01

Hurtownia nie może żądać okazania kopii recept Brak jest podstaw, by pracownik hurtowni weryfikował (kwestionował) decyzję profesjonalisty

Minister zdrowia nie znajduje podstaw do uzależniania przez niektóre hurtownie farmaceutyczne sprzedaży aptekom leków od przekazania kopii recept zanonimizowanych - informuje resort, odpowiadając na pytanie GIF.

Brak jest podstaw, by pracownik hurtowni weryfikował (kwestionował) decyzję profesjonalisty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki - informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

Kierownik apteki jest odpowiedzialny za prowadzenie apteki, podejmuje decyzje o zakupie konkretnych produktów w oparciu o stan magazynowy apteki.

Obrót lekami może być prowadzony tylko na zasadach określonych w ustawie. Wprowadzanie przez hurtownie dodatkowej, nie przewidzianej w ustawie Prawo farmaceutyczne reglamentacji sprzedaży do aptek leków, nie można uznać za zgodną z prawem. Bowiem należy założyć, że odmowa przekazania zanonimizowanych recept skutkować będzie odmową sprzedaży leku.

Żądanie przekazywanie od pracowników aptek kopii recept skutkuje naruszeniem przepisu art. 95 ust. 1, 1a i 3 ustawy Pf.

Narusza również rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich, które stanowi, że recepty są przechowywane w aptece do celów kontroli przez Inspekcję Farmaceutyczną i NFZ.

Ustawodawca nie usankcjonował przekazywania do hurtowni farmaceutycznych kopii recept w części zaczernionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH