Hurtownia użyła pozycji dominującej w relacjach z apteką

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   22-12-2015, 11:21

Hurtownia użyła pozycji dominującej w relacjach z apteką Cofanie rabatów wstecz jest ndaużyciem pozycji dominującej

Jeśli hurtownia chce skorzystać z prawa cofnięcia rabatów, powinna to uczynić niezwłocznie w kolejnym okresie rozliczeniowym. Natomiast cofniecie rabatów po zakończeniu współpracy z apteką należ uznać za niesłuszną sankcję za niekontynuowanie współpracy.

Aptekarka prowadzi aptekę w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Przez ponad 2 lata dokonywała zakupu leków w jednej hurtowni farmaceutycznej . Każdego  miesiąc zakupywała leki w tej samej  hurtowni za kwotę ok. 60 tys. Hurtownia przyznała jej rabat w wysokości 8,5% , dzięki czemu farmaceutka mogła sprzedawać leki w swojej aptece po niskich cenach.

Za leki w hurtowni zawsze płaciła jednak z niewielkimi opóźnieniami. Jednak opóźnienia były akceptowane przez hurtownię, która nie naliczała przez cały okres współpracy odsetek. Aptekarka została również „zaproszona” przez hurtownię do przystąpienia do sieci aptek zakładanej przez hurtownię. Celem tej współpracy miało być silniejsze związanie aptekarki z hurtownią oraz zwiększenie zakupów przez aptekarkę u tego dystrybutora.

Aptekarka odmówiła przystąpienia do sieci aptek. Odmowa nie spotkała się z aprobatą hurtowni. W efekcie została zablokowana w możliwości dokonywania zakupów. Wkrótce otrzymała wezwanie do zapłaty odsetek od wszystkich faktur zapłaconych po terminie przez okres ponad dwóch lat – łącznie kilkanaście tysięcy złotych. Następnie hurtownia naliczyła kary umowne za ich zdaniem niezrealizowany obrót - łącznie ok trzydziestu tysięcy, a ponadto cofnęła udzielone przez okres całej współpracy rabaty- łącznie ponad 23 tys. złotych.

Po zakończeniu współpracy z hurtownią aptekarka została obciążona przez dystrybutora kwotą prawie 80 tys. zł. Hurtownia skierowała sprawy do sądu. Aptekarka złożyła odwołania od wydanych przez sąd nakazów zapłaty.

Pełnomocnik aptekarki, adwokat Grzegorz Puszkarski z kancelarii prawniczej Grzegorz Puszkarski spółka jawna z siedzibą w Lubartowie, argumentował, iż działanie hurtowni stanowi działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Cofnięcie rabatów udzielonych dwa lata wcześniej w sytuacji, gdy leki została sprzedane po  niskich cenach prowadzi do pokrzywdzenia aptekarki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH