IGFP proponuje: zakaz reklamy aptek tylko wobec leków refundowanych

PRAWO

Autor: IGFP/ rynekaptek.pl   14-03-2016, 09:16

IGFP proponuje: zakaz reklamy aptek tylko wobec leków refundowanych

Izba Gospodarcza Farmacja Polska przedstawia swoje rozwiązanie dot. zakazu reklamy aptek: zabroniona jest reklama działalności aptek i punktów aptecznych odnosząca się do produktów refundowanych. Proponuje też wykreślić przepis o 1 proc. koncentracji aptek.

IGFP proponuje zmiany do ustawy Prawo farmaceutyczne. Postuluje m.in. wprowadzenie definicji Dobrej Praktyki Aptecznej. Brak wymagań dla sprzedaży detalicznej powoduje, że nie jest zachowana właściwa relacja pomiędzy wymaganiami określonymi w GMP i GDP, a dokumentowaniem procesów jakościowych przez apteki, punkty apteczne oraz placówki służby zdrowia, co powoduje trudności w egzekwowaniu niektórych wymagań w DPD (np. zwroty niektórych produktów wymagających szczególnych warunków przechowywania).

Izba proponuje także przeniesienie kompetencji z art. 4 z Ministerstwa Zdrowia do URPL. Wszystkie sprawy dopuszczania do obrotu, w tym sytuacji wyjątkowych, o które chodzi w art. 4, powinny należeć do kompetencji tego samego organu.

Proponuje też zmianę, by do obrotu były dopuszczane bez konieczności uzyskania pozwolenia leki sprowadzane z zagranicy, jeśli ich zastosowanie jest niezbędne dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta, pod warunkiem, że dany lek jest dopuszczony do obrotu w kraju pierwotnego pochodzenia.
Jak uzasadnia Izba, celem zmiany jest usunięcie wątpliwości interpretacyjnych czy w trybie importu docelowego lek może być sprowadzany wyłącznie bezpośrednio z kraju jego rejestracji, czy możliwe jest sprowadzenie leku za pośrednictwem hurtowni zlokalizowanej w innym kraju członkowskim, w którym lek również nie jest zarejestrowany.

Dotyczy to sytuacji, w której polska hurtownia mogłaby sprowadzać leki od innego podmiotu uprawnionego, zlokalizowanego na terytorium UE, który na podstawie właściwej zgody przez organy kompetentne, posiada niezarejestrowane produkty lecznicze (np. Anglia).

W 2014 roku głośna była sprawa hurtowni Profarm, która sprowadziła z Wielkiej Brytanii leki w ramach importu docelowego (Malirid i Cidofovir). Wcześniej brytyjska hurtownia sprowadziła obydwa produkty z Indii i USA. Fakt, że nie są one dopuszczone do obrotu w Wielkiej Brytanii, stał się podstawą do wydania przez GIF decyzji o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie obrotu hurtowego produktami leczniczymi firmie Profarm.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH