Ilu pacjentów może obsłużyć z należytą uwagą farmaceuta?

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   11-04-2017, 10:03

Ilu pacjentów może obsłużyć z należytą uwagą farmaceuta? Poseł martwi się o przyszłość rynke aptek i techników farmaceutycznych

Poseł Arkadiusz Myrcha w interpelacji do ministra zdrowia pyta o plany w sprawie wygaszania kształcenia techników farmaceutycznych. Nie jest to pierwsze zapytanie w tej sprawie. Zwraca natomiast uwagę argumentacja.

Technicy Farmaceutyczni RP żądają niezwłocznego wyjaśnienia dlaczego bez ich wiedzy, bez jakichkolwiek konsultacji z technikami w paragrafie 2 rozporządzenia MEN wprowadza się zapis całkowicie i nieodwracalnie likwidujący zawód technika farmaceutycznego w RP - zaczyna poseł i pyta ministra:

1. Czy dziwnym zbiegiem okoliczności wraz z poselskim projektem ustawy wprowadzającym zasadę "apteka dla aptekarza", nie chodzi tu o całkowitą monopolizację rynku detalicznego produktów leczniczych na rzecz farmaceutów?

2. Dlaczego Minister Zdrowia pozytywnie zaopiniował projekt MEN likwidujący zawód technika, mimo iż marszałkowie województw, Związek Pracodawców Aptecznych, Izba Gospodarcza Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, Konfederacja Lewiatan przedstawiali racjonalne argumenty za koniecznością utrzymania zawodu liczącego aktualnie 40 tys. osób?

Decyzja o technikach bez techników to naruszenie konstytucji, naruszenie zasady swobody działalności gospodarczej, odebranie pacjentom na wsiach prawa do korzystania z systemu opieki zdrowotnej, w połączeniu z projektem "apteka dla aptekarza" to likwidacja połowy aptek w RP, znaczny wzrost cen leków, wydłużenie kolejek i czasu obsługi pacjenta.

3. Czy Minister Zdrowia i Minister Edukacji Narodowej zdają sobie sprawę, że zlikwidowanie zawodu technika farmacji - osoby, która bezpośrednio współpracuje z farmaceutą w procesie obiegu produktu leczniczego, przy jednoczesnym wdrożeniu do aptek recepty elektronicznej, zintegrowanego systemu obiegu produktami leczniczymi, nałożeniem nowych obowiązków na apteki w postaci monitorowania zamówień, niezwłocznego przesyłania listy brakujących produktów, sprawi że farmaceuta/ właściciel nie podoła fizycznie tym wszystkim obowiązkom?

Gdzie będzie tzw. opieka farmaceutyczna nad pacjentem, jeśli zamknie się połowa istniejących aptek, technicy farmaceutyczni zostaną zlikwidowani? Sami farmaceuci nie podołają obowiązkom, a nadto zaczną szkodzić pacjentom, bowiem 150-ty pacjent nie może być obsługiwany z taką samą uwagą jak 10-ty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH