Infarma obawia się o terminy

PRAWO

Autor: Infarma.pl/ rynekaptek.pl   20-03-2015, 16:17

Infarma obawia się o terminy

Przyjęcie sprawozdania o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne to istotny krok w kierunku zabezpieczenia interesów polskich pacjentów, chroniący ich przed skutkami nielegalnego wywozu leków - ocenia Infarma.

"Pragniemy jednocześnie wyrazić obawę, iż w związku z procedurą notyfikacji w Komisji Europejskiej prace nad nowelizacją ustawy mogą nie zakończyć się w trakcie obecnej kadencji parlamentu" - dodają przedstawiciele innowacyjnych firm farmaceutycznych.

Jak przypominają, przegłosowane przez Komisję Zdrowia propozycje rozwiązań są wynikiem kilkumiesięcznej pracy oraz wypracowania przez posłów szerokiego kompromisu z uczestnikami rynku farmaceutycznego. W toku prac legislacyjnych swoje opinie zaprezentowali przedstawiciele hurtowników, eksporterów, środowiska aptekarskiego oraz przemysłu farmaceutycznego.

W opinii Infarmy tak szeroki zakres dialogu społecznego stanowi trwałą podstawę do stworzenia wyważonej i proporcjonalnej legislacji. "Jesteśmy przekonani, że projekt ustawy w przyjętym przez Komisję brzmieniu zbliża nas do zagwarantowania pacjentom dostępu do leków ratujących zdrowie i życie, utrzymując jednocześnie konkurencyjną równowagę między podmiotami zajmującymi się dystrybucją i produkcją leków" - ocenia Związek.

W związku z powyższym niezwykle istotne jest, aby kompromis wypracowany w toku trwających prawie cztery miesiące konsultacji, możliwie szybko stał się podstawą do ostatecznego uregulowania kwestii wywozu leków z Polski.

"Biorąc pod uwagę konieczność skierowania projektu do Komisji Europejskiej w ramach procedury notyfikacji, pragniemy zwrócić uwagę na poważne ryzyko, iż prace nad nowelizacją ustawy mogą nie zakończyć się w trakcie obecnej kadencji sejmu. Tym samym, w związku z zasadą dyskontynuacji, kwestia wywozu leków z Polski pozostałaby nieuregulowana w perspektywie kolejnych kilkunastu miesięcy" - piszą członkowie Infarmy.

Związek wyraża nadzieję, że Parlament RP i Ministerstwo Zdrowia dołożą wszelkich starań, by zagwarantować szybkie procedowanie nowelizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH