Inspekcja farmaceutyczna nie może karać za brak podjazdu w aptece

PRAWO

Autor: DGP/ŁS/rynekaptek.pl   03-12-2014, 10:09

Inspekcja farmaceutyczna nie może karać za brak podjazdu w aptece Czy nadzór farmaceutyczny ma prawo kontrolować dostosowanie aptek do potrzeb osób niepełnosprawnych? (fot. sxc.hu)

Ocena elementów wyposażenia apteki pod względem zgodności z wymogami prawa budowlanego, w tym dostosowania dla osób niepełnosprawnych, należy do organów nadzoru budowlanego, a nie organów farmaceutycznych.

"Dziennik Gazeta Prawna" zwraca uwagę, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 czerwca 2009 r. stwierdził, że brak jest podstawy prawnej upoważniającej organy inspekcji farmaceutycznej do wydania decyzji nakazującej zapewnienie nieograniczonego dostępu osobom niepełnosprawnym do apteki.

Analiza regulacji zawartych w prawie farmaceutycznym wskazuje, że nie ma przepisów, które upoważniałyby organy inspekcji farmaceutycznej do nakładania bądź określania sposobu wykonania omawianego obowiązku w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że mimo wymogu wynikającego z art. 97 ust. 2 prawa farmaceutycznego dostosowania izby ekspedycyjnej do potrzeb osób niepełnosprawnych inspekcja farmaceutyczna nie ma narzędzi prawnych do przymuszenia przedsiębiorcy do przystosowania apteki pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych.

WSA w Warszawie stwierdził także, iż nie ma podstaw do zawieszenia postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie apteki, gdy nadzór budowlany prowadzi sprawę w kwestii spełnienia wymogów wybudowanej pochylni do pomieszczeń placówki. Dopiero w razie wydania orzeczenia o nakazie rozbiórki podjazdu organ farmaceutyczny powinien wziąć je pod uwagę i przeprowadzić stosowne postępowanie administracyjne w stosunku do lokalu apteki, który nie zapewnia wystarczającego dostępu dla niepełnosprawnych.

Więcej: "Dziennik Gazeta Prawna"

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH