Inspektor farmaceutyczny o kulisach walki z nielegalnym eksportem

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   21-10-2014, 10:12

Inspektor farmaceutyczny o kulisach walki z nielegalnym eksportem

Wyeliminowanie "odwróconego łańcucha dystrybucji leków” jest bardzo trudne przede wszystkim ze względu na fakt, że obrót równoległy towarami w UE jest prawnie usankcjonowany - pisze do redakcji dr Kazimierz Jakubiec.

W nawiązaniu do naszej poprzedniej publikacji poświęconej procederowi, Wielkopolski Inspektor Farmaceutyczny, dodatkowo wyjaśnia, że w 2008 roku inspekcja farmaceutyczna odkryła pierwsze przypadki sprzedaży wysokospecjalistycznych, deficytowych leków z niektórych aptek wielkopolskich do hurtowni farmaceutycznych.

- W 2011 roku wydałem pierwsze decyzje cofające zezwolenia przedsiębiorcom na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, zaangażowanych w „odwrócony łańcuch dystrybucji leków”, przywołując jako podstawę prawną art. 37 ap, ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001r. – Prawo farmaceutyczne (zwanej dalej: „ustawą”), który stanowi, że "organ zezwalający cofa zezwolenie, w przypadku gdy (…)przedsiębiorca przestał spełniać warunki określone przepisami prawa, wymagane do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu" - pisze Inspektor.

Dodaje: - Kancelaria prawna reprezentująca jednego z ww. przedsiębiorców złożyła za moim pośrednictwem do organu drugiej instancji, czyli do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, odwołanie od przedmiotowej decyzji. W uzasadnieniu odwołania podano, że przepis na który się powołałem w decyzji jest o charakterze ogólnym, odnoszącym się do wszystkich form działalności gospodarczej w sektorze farmaceutycznym, czyli do wytwarzania produktów leczniczych oraz do obrotu hurtowego i detalicznego tymi produktami (Rozdział 2b ustawy: Przepisy ogólne w sprawie działalności objętych zezwoleniami).

Natomiast ustawodawca doprecyzował ten przepis w dalszych rozdziałach ustawy, odnoszących się w sposób bezpośredni do określonych form działalności. I tak w rozdziale 7 ustawy, który jest poświęcony aptekom, przedmiotowe doprecyzowanie przedstawia się następująco:

Art. 103.
1. Wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka prowadzi obrót produktami leczniczymi niedopuszczonymi do obrotu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH