Instytucja wezwania orężem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych

PRAWO

Autor: egospodarka.pl, ms / rynekaptek.pl   24-04-2015, 14:04

Instytucja wezwania orężem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych WIF wydaje decyzje

Coraz ostrzejszy spór pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi apteki a organami inspekcji farmaceutycznej - dotyczy sytuacji gdy podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. O problemie piszą prawnicy z Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy.

- Wojewódzcy inspektorowie farmaceutyczni wszczynają kolejne postępowania w przedmiocie cofnięcia zezwolenia. Co najmniej kilka z tych postępowań zakończyło się wydaniem decyzji cofających zezwolenia, a odwołania od tych decyzji są obecnie rozpatrywane przez GIF – informują Tomasz Duraj – partner i adwokat, Dominik Hąc – aplikant adwokacki w Kancelarii Duraj & Reck i Partnerzy.

Piszą oni m.in.: uzasadnieniem działań wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, dążących do masowego cofnięcia już przyznanych zezwoleń na prowadzenie aptek, jest bardzo kontrowersyjna, a mówiąc wprost – sprzeczna z podstawowymi zasadami państwa prawa – interpretacja przepisów prawa farmaceutycznego, dotycząca ograniczenia koncentracji przedsiębiorstw na rynku aptecznym. 

W ocenie autorów opinii, coraz ostrzejszy – i coraz bardziej nierówny – spór pomiędzy przedsiębiorcami prowadzącymi apteki a organami inspekcji farmaceutycznej dotyczy interpretacji artykułu 99 Ustawy – Prawo Farmaceutyczne, zgodnie z którym nie wydaje się zezwolenia na prowadzenie apteki, jeżeli podmiot ubiegający się o zezwolenie prowadzi na terenie województwa więcej niż 1 proc. aptek ogólnodostępnych. 

- Przepis wydaje się jasny, jednakże organy inspekcji farmaceutycznej, wbrew jego literalnemu brzmieniu, odnoszą go również do sytuacji, gdy przedsiębiorca o nowe zezwolenie wcale się nie ubiega, natomiast już je posiada, np. na skutek połączenia ze spółką, której wcześniej ono przysługiwało – twierdzą prawnicy. - Podnoszona jest przy tym okoliczność, iż co prawda przepis nie dotyczy wprost przedsiębiorców nieubiegających się o nowe zezwolenia, to jednak biorąc pod uwagę cel regulacji – należy jego zastosowanie poszerzyć - dodają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH