Insulinę też ukradł "z braku możliwości płatniczych"?

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   12-11-2015, 13:35

Insulinę też ukradł "z braku możliwości płatniczych"? Twarde prawo, ale prawo

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim zajął się sprawą mężczyzny, który ukradł insulinę z dwóch aptek, bo nie było go na nią stać. Tłumaczył, że działał w obronie koniecznej.

Do zdarzeń doszło w kwietniu i czerwcu 2014 roku. W jednej aptece dokonał kradzieży opakowania insuliny o wartości 100 zł, w drugiej o wartości 242 zł.

Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim uznał mężczyznę winnym zarzucanych czynów i wymierzył mu karę 1 miesiąca ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin w stosunku miesięcznym.

Nakazał też wrócić poszkodowanym aptekarzom kwoty w wysokości ukradzionych insulin. Jednocześnie zwolnił go od kosztów sądowych, a kosztami adwokata obciążył budżet państwa.

Mężczyzna odwołał się od wyroku twierdząc, że uznano go winnym popełnienia zarzucanych mu wykroczeń w sytuacji, gdy działał w obronie koniecznej.

Sąd Okręgowy uznał jednak, że "obszerne, krytyczne uwagi obwinionego dotyczące systemu ubezpieczeniowego w Polsce nie dają żadnych podstaw do kwestionowania ustaleń faktycznych i oceny prawno – karnej zachowania obwinionego".

Dokonując analizy możliwości płatniczych obwinionego, sąd jednak uznał, że uiszczenie kosztów sądowych za drugą instancję mogłoby stanowić dla niego nadmierną uciążliwość, w związku z czym Sąd Odwoławczy zwolnił obwinionego od opłaty za drugą instancję i zryczałtowanej równowartości wydatków za postępowanie odwoławcze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH