Interpretacja resortu ws. marż ma same plusy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   22-06-2015, 15:17

Interpretacja resortu ws. marż ma same plusy

Minister zdrowia uznaje wyższość prawa międzynarodowego nad krajowym. Resort posiada opinie prawne, które potwierdzają prawidłowość stosowania dowolnych marż przy wywozie leków - stwierdził wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

- W przestrzeni medialnej pojawiają się informacje o tzw. aferze lekowej i pytania, czy marża hurtowa obowiązuje także przy obrocie międzynarodowym oraz na ile te marże wpływają na atrakcyjność wywozu. Naszym zdaniem, nie obowiązuje i nie ma wpływu na wzrost wywozu - mówił wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, podczas spotkania z dziennikarzami (22 czerwca).

Wiceminister podsumował dotychczasowe działania resortu zdrowia w walce z nielegalnym wywozem. - Wprowadziliśmy doraźne i szybkie działania. Polegają one na współpracy z firmami farmaceutycznymi, które raportują nam każdorazowo wprowadzenie na rynek dużych ilości leków. Tak robią przykładowo firmy: Lily i Novonordisk. W takiej sytuacji możemy śledzić dalszą drogę tych leków na rynku. Po drugie, zwiększyliśmy nadzór inspekcji farmaceutycznej, która śledzi obroty pomiędzy poszczególnymi hurtowniami. Po trzecie wprowadziliśmy tygodniowe monitorowanie dostępności leków dla pacjentów. Wszystkie zgłoszenia o brakach leków są raportowane do WIF.

- 12 lipca wejdzie w życie nowelizacja ustawy Prawo Farmaceutyczne, która wprowadza obowiązek zgłoszenia zamiaru wywozu leków do GIF. Inspektor może zakazać takiego wywozu. Za złamanie tego zakazu grożą wysokie kary finansowo-administracyjne tak, by interes wywozu przestał się opłacać. Było i będzie także obowiązkiem każdej hurtowni zapewnienie dostępności leków dla pacjenta. To znaczy, że zawsze apteka ma pierwszeństwo zakupu leku przed inną hurtownia. Jeśli hurtownia chce sprzedać leki innej hurtowni, to nie może tego zrobić, jeśli wcześniej nie zrealizuje zamówienia pochodzącego z apteki - przypomniał wiceminister Radziewicz-Winnicki.

Ocenił, że w świetle atrakcyjności wywozu leków nie ma znaczenia wysokość marży. Resort podał przykładowe różnice w cenach (zł): Clexane - cena hurtowa w Polsce - 153,99, cena producenta (Dania) - 316,56; Berodual - 20,82 - Niemcy - 31,70; Humalog - 130,81 - Niemcy - 191,17; Spiriva 135,90 - Dania - 196,65.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH