Izba przypomina o zasadach realizacji recept pro auctore

PRAWO

Autor: KOIA Kielce/ rynekaptek.pl   12-09-2016, 13:49

Izba przypomina o zasadach realizacji recept pro auctore Nie ma obowiązku umieszczania na takich receptach w postaci kodu kreskowego regonu lekarza wystawiającego receptę

Prezydium Kieleckiej Okręgowej Rady Aptekarskiej przypomina zasady realizacji recept „pro auctore” i „pro familiae”.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2015, poz. 1991 ) od dnia 1 stycznia 2016 r., lekarze nie będący lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego (nie posiadający kontraktu z NFZ ), a wystawiający recepty refundowane dla siebie "pro auctore" oraz dla swojej rodziny "pro familiae", nie muszą zawierać umów z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ na refundację recept.

Obecnie w przypadku realizacji recept „pro auctore” i „pro familiae” sprawozdajemy, jako dane świadczeniodawcy:

1. a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia umowie, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98…
albo

2. numer REGON właściwy dla miejsca udzielenia świadczenia – dziewięć pierwszych cyfr
albo

3. dwukrotnie numer PWZ – jako identyfikator lekarza i jednocześnie świadczeniodawcy - jeżeli na recepcie brak jest numeru umowy 98- brak numeru REGON, a istnieje adnotacja „pro familiae”, „pro auctore”.

Ponadto Rozporządzenie w sprawie recept lekarskich w § 3 ust. 5 wymienia, jakie dane muszą być przedstawione w postaci kodu kreskowego. Są to numer PWZ osoby wystawiającej receptę oraz unikalny numer identyfikujący receptę.

Nie ma natomiast obowiązku umieszczania na takich receptach w postaci kodu kreskowego regonu lekarza wystawiającego receptę, a tym bardziej kodu odpowiadającego numerowi umowy zawartej przez lekarza z NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH