Izby walczą o członków. Co na to prawo?

PRAWO

Autor: BOIA, SIA/ŁS/rynekaptek.pl   11-12-2014, 11:03

Izby walczą o członków. Co na to prawo? Ustawa o izbach aptekarskich - dwie interpretacje różnych izb aptekarskich (fot. sxc.hu)

- Stanowisko, że każdy magister farmacji wykonujący zawód farmaceuty w aptece mającej siedzibę na terenie BOIA, wpisany na listę członków innej okręgowej izby aptekarskiej, jest obowiązany do wpisania na listę członków BOIA jest niezasadne - uważa Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Przypomnijmy, że Okręgowa Rada Aptekarska Beskidzkiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, poinformowała swoich członków, że wpisowi na listę członków izby podlegają wszystkie osoby wykonujące zawód farmaceuty na terenie danej izby. W komunikacie stwierdzono także, iż osobę wykonującą zawód farmaceuty na terenie więcej niż jednej izby wpisuje się na listę członków tej izby, na której terenie ma stałe miejsce zamieszkania.

Zdaniem BOIA, każdy farmaceuta wykonujący pracę w aptece mającej siedzibę na terenie izby, a wpisany na listę członków innej okręgowej izby aptekarskiej, jest zobowiązany do niezwłocznego wyrejestrowania się z poprzedniej izby i wpisania się na listę członków BOIA. Zaniechanie w tej sprawie, skutkować będzie tym, że farmaceuta zostanie obciążony zaległymi składkami członkowskimi wynikającymi z obowiązku przynależności do BOIA, i to niezależnie od faktu, że składki płacił w innej izbie.

W opinii Krystiana Szulca, radcy prawnego Śląskiej Izby Aptekarskiej, tak postawione stanowisko jest niezgodne z brzmieniem przepisów ustawy o izbach aptekarskich.

Prawnik przypomina, że art. 15 ust. 1, mówi, że okręgową izbę aptekarską stanowią osoby wpisane na listę jej członków, a art. 15 ust. 4, iż osobę wykonującą zawód farmaceuty na terenie więcej niż jednej izby wpisuje się na listę członków tej izby, na której terenie ma stałe miejsce zamieszkania. Osoba która nie posiada stałego miejsca zamieszkania, wpisywana jest na listę członków izby wskazanej przez siebie.

Krystian Szulc uważa, że stanowisko zaprezentowane przez BOIA nie może być podstawą do żądania wypisu z SIA osób spełniających przesłanki cytowanego art. 15 ust. 4.

- Grożenie przymusowym ściągnięciem składek od farmaceutów spełniających wymogi art. 15 ust. 4 ustawy jest sprzeczne z prawem, a w stosunkach samorządowych ton i redakcja pisma nie powinna mieć miejsca, w szczególności grożenie postępowaniem dyscyplinarnym, które miałby prowadzić Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej BOIA w stosunku do farmaceuty nie będącego członkiem tej izby, co jest sprzeczne z powołaną ustawą – pisze w informacji prawnej dla SIA Krystian Szulc.

Radca prawny stwierdził także, że groźba wszczęcia postępowania egzekucyjnego jest co najmniej nadużyciem i jest bezprawna. Jego zdaniem, skutkować to może odpowiedzialnością osób takie groźby kierujące. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH