Jak ma wyglądać praca komisji bioetycznych

PRAWO

Autor: gcppl.org.pl/ rynekaptek.pl   24-02-2015, 12:28

Jak ma wyglądać praca komisji bioetycznych

Model wielu komisji bioetycznych, tak jak jest to do tej pory, ale z ewentualną dodatkową akredytacją dla komisji ubiegających się o opiniowanie (protokołów) badań klinicznych produktów leczniczych.

Takie postulaty pojawiły się w trakcie dyskusji na temat dostosowania Polski do przepisów Rozporządzenia PE i Rady nr 536 w sprawie prowadzenia badań klinicznych, organizowanej przez Ośrodek Bioetyki Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL).

Wybór komisji właściwej dla danego badania klinicznego mógłby być koordynowany przez organ kompetentny. Uczestnicy dyskusji podkreślali rygorystyczne terminy opiniowania narzucone rozporządzeniem nr 536 w sprawie prowadzenia badań klinicznych, a także konieczność ścisłej współpracy z organem kompetentnym do wydawania pozwoleń na badania, którym obecnie jest URPL.

Szef Ośrodka, doc. Marek Czarkowski, zaprezentował również temat kosztów funkcjonowania komisji bioetycznych i problemów z ustalaniem opłat za opiniowanie etyczne.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych, URPL, Ministerstwa Zdrowia i NIL.

Więcej: http://www.gcppl.org.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH