Jak najkorzystniej przekazać swoją aptekę potomnym

PRAWO

Autor: lexmonitor.pl/ rynekaptek.pl   25-02-2016, 09:55

Jak najkorzystniej przekazać swoją aptekę potomnym Warto zawczasu pomyśleć o przyszłości

Życie jest piękne, ale nikt nie żyje wiecznie. Można też przejść na emeryturę i zaplanować, kto będzie kontynuatorem prowadzenia apteki. Dlatego warto zawczasu pomyśleć, jak przekazać swój biznes potomnym.

Warto zastanowić się czy obecna forma prowadzenia działalności gospodarczej np. jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia. Przemyśl, czy nie powinieneś może założyć spółki kapitałowej lub zwyczajnie dokonać przekształcenia obecnej formy prawnej? - radzi na portalu lexmonitor.pl radca prawny, Adam Szurpicki.

Kolejny temat do przemyśleń, gdy już prowadzę działalność w formie spółki handlowej: co jest w umowie na temat dziedziczenia udziałów? Z pewnością dawno do niej nie zaglądałeś, a może się nie zastanawiałeś nigdy co się stanie z Twoimi udziałami, gdy Ciebie zabraknie.

W przypadku aptek prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych zezwolenie wygasa z chwilą śmierci osoby fizycznej. I tu powinieneś się koniecznie zastanowić, czy ta forma prowadzenia biznesu jest odpowiednia - podpowiada prawnik.

Ustawodawca przewidział pewną możliwość. Otóż zezwolenie nie wygaśnie, jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia śmierci następca prawny wystąpi do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego o zmianę danych w zezwoleniu. Jedna mała kwestia. Musi to być osoba spełniająca pewne wymagania ustawowe.

- Tu przechodzimy do sedna. Czy masz w najbliższej rodzinie taką osobę? Może Twoje dzieci lub mąż/żona nie mają wykształcenia farmaceutycznego. Mają inne plany życiowe i zawodowe. Jak widzisz odpowiednia forma prawna dla apteki jest bardzo ważna. Przyjęcie pewnych rozwiązań może zaoszczędzić wiele trosk. Chociażby związanych z ewentualną sprzedażą firmy i spieniężenia tego, na co pracowałeś przez wiele lat lub dekad - dodaje radca prawny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH