Jak nie stracić szansy wpisania leku na wykazy refundacyjne

PRAWO

Autor: Katarzyna Bondaryk, Urszula Gruszko-Szymańska/rynekaptek.pl   05-10-2011, 06:53

Jak nie stracić szansy wpisania leku na wykazy refundacyjne

Firmy nie mogą liczyć na przedłużenie terminu do uzupełnienia braków formalnych odpowiedzi na wezwanie Ministra Zdrowia w trybie ustawy refundacyjnej, bowiem resort nie ma do tego podstaw prawnych - ostrzegają prawnicy.

Firmy składające wnioski o przedłużenie 7. dniowego terminu do uzupełnienia braków formalnych, nie wiedzą, że MZ nie może przedłużyć tego terminu. 


Jeśli firma „straci“ 7. dniowy termin, jej produkty nie znajdą się na pierwszym wykazie refundacyjnym. Podmiot może wnosić o przywrócenie terminu, ale bez pewności czy Ministerstwo Zdrowia go przywróci. Resort będzie oceniał ważność przyczyny usprawiedliwiającej brak dotrzymania terminu.Termin nieprzywracalny
Niezwykle istotnym z perspektywy wnioskującego o refundację leku i umieszczanie leku na wykazie ustalonym na dzień 1 stycznia 2012 roku jest fakt czy termin wyznaczony przez Ministra Zdrowia na uzupełnienie braków formalnych  może zostać z terminu 7 dniowego przedłużony o wskazany we wniosku czas? Zgodnie z art. 67 ust. 4 ustawy refundacyjnej w przypadku stwierdzenia, że przedłożone przez wnioskującego o refundację leku informacje są niepełne, Minister Zdrowia wzywa do ich uzupełnienia w terminie 7 dni. 

To czy termin można zmienić czy też nie zależy od charakteru tego terminu.

Jeżeli ustawa wyraźnie określa termin – tak jak np. w Kodeksie postępowania administracyjnego 7. dniowy termin na uzupełnianie braków formalnych - termin ten (tzw. ustawowy) jest terminem nieprzywracanym. Taka sytuacja ma miejsce również w przypadku siedmiodniowego terminu na 
uzupełnienie braków formalnych określonego w art. 67 ust. 4 ustawy refundacyjnej. Przedłużenie terminu nie może nastąpić nawet z ważnych przyczyn po stronie wnioskującego o refundację leku.

Staranność w dokonaniu czynności


W tym przypadku może jednak znaleźć zastosowanie instytucja przywrócenia terminu (stosowana dopiero w przypadku, gdy termin minął, a uczestnik bądź strona postępowania nie przedsięwzięła działania zgodnie z wezwaniem właściwego ministra). 


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH