Jak prawidłowo rozumieć obowiązek dostaw leków

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-07-2011, 11:06

Jak prawidłowo rozumieć obowiązek dostaw leków

Art. 24 ust. 3c Prawa farmaceutycznego jest skierowany zarówno do wszystkich podmiotów odpowiedzialnych, jak i wszystkich przedsiębiorców zajmujących się obrotem hurtowym. Są to więc nie tylko hurtownie niezależne, ale także tzw. hurtownie przyproducenckie - komentuje przepisy ustawy Marcin Kolasiński, radca prawny z kancelarii Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy.

Poniżej prezentujemy interpretację art. 60 ustawy refundacyjnej, wprowadzającego do ustawy Prawo farmaceutyczne art. 24 ust. 3d w związku z art. 81 ust. 1 pkt 2, który stanowi, iż w przypadku naruszenia przez przedsiębiorcę zajmującego się obrotem hurtowym produktami leczniczymi obowiązku, o którym mowa w art. 24 ust. 3c, Główny Inspektor Farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

Obowiązek zawarty w art. 24 ust. 3c dotyczy zapewnienia, w celu zaspokojenia potrzeb pacjentów, odpowiedniego i nieprzerwanego zaspokojenia zapotrzebowania podmiotów uprawnionych do obrotu detalicznego produktami leczniczymi i przedsiębiorców zajmujących się obrotem hurtowym produktami leczniczymi.

Nie wszyscy muszą być zaspokojeni

Egzekucja tego obowiązku na zasadnicze znaczenie dla zabezpieczenia zaopatrzenia krajowych pacjentów w leki. Brak przestrzegania tego przepisu przez hurtowników, a jednocześnie wykorzystywanie możliwości dawanych przez unijne prawo konkurencji do swobodnego eksportowania leków z Polski, powoduje zakłócenia dostępności niektórych leków w kraju.

Kluczowe jest przy tym prawidłowe rozumienie obowiązku dostaw. - Przepis ten nie może być interpretowany jako obowiązek zaopatrywania każdego potencjalnego kontrahenta. Wskazuje on bowiem jednoznacznie inny cel, któremu ma służyć, tzn. zaspokajanie potrzeb pacjentów.

Istotą zobowiązania nałożonego na podmioty odpowiedzialne i hurtowników nie jest więc zaspokojenie zapotrzebowania wszystkich podmiotów uprawnionych do obrotu hurtowego i detalicznego, a jedynie zagwarantowanie potrzeb pacjentów.

Ograniczona odpowiedzialność dostawcy

Dlatego należy podkreślić, iż powyższy przepis nie jest skonstruowany w celu ochrony wszystkich podmiotów działających na rynku farmaceutycznym. Nie można więc go interpretować w ten sposób, że zapotrzebowanie każdego oferenta zwracającego się do
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH