Jak prezydent z biskupem: rzecz o in vitro

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-07-2015, 15:58

Jak prezydent z biskupem: rzecz o in vitro Spór o in vitro

Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania - napisał w środę, 22 lipca, prezydent Bronisław Komorowski w odpowiedzi na list abpa Stanisława Gądeckiego.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki wcześniej zwrócił się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o niepodpisywanie ustawy o in vitro lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

W odpowiedzi prezydent podkreślił, że jego stanowisko w sprawie ustawy o leczeniu niepłodności "podyktowane jest zarówno troską o wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, jak i szacunkiem dla roli Episkopatu w naszym życiu społecznym. Roli budowanej w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania autonomii państwa i Kościoła".

Prezydent zaznaczył, że jego zadaniem jest "troszczyć się o wszystkich obywateli bez względu na ich światopogląd czy wyznanie, godzić skrajne środowiska i dbać o wypracowany w Sejmie konsensus". Jak napisał, w kwestii in vitro "rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań - ogromna", a "zadaniem Prezydenta jest rozważenie wszystkich konsekwencji, jakie przyjęcie lub odrzucenie tej ustawy może spowodować w życiu Polaków".

"Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania. Proces legislacyjny wymaga pogodzenia się z wolą większości w dążeniu do optymalnego kształtu ustawy" - napisał prezydent.

Komorowski zauważył, że w parlamentarnej debacie nad ustawą "partyjne kalkulacje i ideologiczne spory przesłaniają rzeczowe argumenty". Przypomniał też, że jego kancelaria na etapie prac senackich sygnalizowała wątpliwość co do zgodności z konstytucją jednego z zapisów ustawy.

Prezydent zwrócił uwagę, że ustawa wprowadza regulacje prawne uniemożliwiające m.in. surogację, wybór płci dziecka na życzenie rodziców oraz możliwość klonowania zarodków. "W moim przekonaniu jest to postęp w porównaniu z sytuacją obecną, czyli brakiem stosownych regulacji prawnych" - napisał.

Abp Gądecki w liście do prezydenta napisał: "Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący KEP jak najserdeczniej proszę Pana Prezydenta o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. leczeniu niepłodności lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH