Jak sprawozdawać recepturę

PRAWO

Autor: NFZ/ŁS/rynekaptek.pl   11-12-2014, 09:12

Jak sprawozdawać recepturę Apteki sprawozdając recepturę, powinny przekazać ilość wykonanego leku proporcjonalną do opłaty pacjenta

Apteki sprawozdając recepturę powinny przekazać ilość wykonanego leku (atrybut lek-ean/ilość) proporcjonalną do opłaty pacjenta (atrubut lek-ean/doplata) – poinformował dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami NFZ.

Wyjaśnienie przekazano w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi właściwej interpretacji przepisów znowelizowanego rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. W § 8 ust. 2a ustawodawca dopuścił możliwość przepisania dziesięciokrotności ilości leku recepturowego, w przypadku gdy są to: maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę. Wątpliwości dotyczyły w szczególności sposobu właściwego wyliczania taksy laborum, cen i ilości opakowań oraz odpłatności tych leków recepturowych, jak i sposobu sprawozdania ze pośrednictwem komunikatu LEK realizacji recept na lek recepturowy.

NFZ tłumaczy, że pojedyncza ilość leku recepturowego (opłata ryczałtowo - 8.40 zł.) została opisana w § 3 rozporządzenia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych (Dz. U. poz. 1259).

Rozporządzenie podaje również koszt sporządzenia leku recepturowego (taksa laborum), który jest ustalany w zależności od postaci leku i nie wzrasta wraz z zwiększeniem ilości sporządzanego leku (1 recepta =1 taksa laborum).

NFZ wyjaśnia, że apteki sprawozdając recepturę, powinny przekazać ilość wykonanego leku (atrybut lek-ean/ilość) proporcjonalną do opłaty pacjenta (atrubut lek-ean/doplata).

Przykład NFZ : lek-ean/ilość=2, gdy lek-ean/dopłata=16,80 lub lek-ean/ilość=10, gdy lek ean/dopłata=84.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH