Jak zahamować wywóz leków: komisja znowu będzie debatować

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   17-02-2015, 07:58

Jak zahamować wywóz leków: komisja znowu będzie debatować

We wtorek (17 lutego) posłowie będą kontynuować debatę nad poselskim projektem nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

To już kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji zdrowia, która ma przygotować rozwiązanie zapobiegające wywozowi leków z Polski.

Od kilkudziesięciu miesięcy farmaceuci informują o brakach leków na rynku i niemożnością zamówienia ich w hurtowniach. Powodem braków jest wywóz produktów przez nieuczciwych przedsiębiorców, którzy zarabiają na różnicy cen leków w Polsce i za granicą.

W grudniu 2014 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy PF, tzw. fałszywkową. Poza określeniem zasad zapobiegania wprowadzania sfałszowanych leków do legalnego obrotu, przegłosowano także przepisy, które mają utrudnić wywóz leków za granicę. Wprowadzono m.in. wyraźny zakaz sprzedaży produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny do hurtowni farmaceutycznej, innej apteki lub innego punktu aptecznego. Ma to zapobiec uczestniczeniu aptek w tzw. odwróconym łańcuchu dystrybucji. Proceder polega na niezgodnej z prawem odsprzedaży leków z aptek do hurtowni.

Obecnie procedowany jest poselski projekt zmian w ustawie. Zakłada on m.in. utworzenie czarnej listy leków. Główny Inspektor Farmaceutyczny będzie wskazywał leki, których nie będzie można wywozić za granicę. Informacje, które leki są deficytowe, pozyska z danych zgłaszanych przez podmioty uczestniczące w obrocie lekami. Powstał problem, które leki i w jakim trybie mają być zgłaszane.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH