Jaka recepta na leki nierefundowane

PRAWO

Autor: ms   24-09-2014, 07:53

Jaka recepta na leki nierefundowane

O tym jak ma wyglądać recepta na leki nierefundowane przedstawiona w aptece w celu jej realizacji - informuje Naczelna Izba Aptekarska.

Dr Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej napisał, że w związku z docierającymi do Naczelnej Izby Aptekarskiej wątpliwościami czy recepta na leki nierefundowane, w celu jej realizacji w aptece, musi być wystawiona na druku zgodnym z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia ministra zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2012 r., poz. 260 z późn. zm.), Naczelna Izba Aptekarska zajęła stanowisko w tej sprawie.

Prezes NRA poinformował, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie recept lekarskich, recepty wystawiane wyłącznie na leki niepodlegające refundacji posiadające kategorię dostępności „RP" nie muszą być wystawiane na recepcie zgodnej z wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia.

Jak stanowi par. 11 tego rozporządzenia: recepta, na której przepisano wyłącznie leki niepodlegające refundacji posiadające kategorię „Rp", nie musi odpowiadać wzorowi określonemu w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

Recepta ta, nie odpowiadająca wzorowi określonemu w rozporządzeniu, musi zawierać jednak dane wymagane tym rozporządzeniem tj. dane wskazane w par. 5 ust. 1 i 2 oraz zgodnie z par. 2 rozporządzenia oraz być sporządzona czytelnie, czyli w sposób umożliwiający farmaceucie jej prawidłowe odczytanie.

Spełnienie tych warunków (niezbędne dane oraz czytelny sposób wystawienia recepty) wymusza określoną wielkość recepty.
Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę, że recepta na nierefundowane leki o kategorii „Rpw", zawierając dane wskazane w par. 5 ust. 1 i 2, posiadać musi dodatkowo unikalny numer identyfikujący (par. 5 ust. 3 rozporządzenia) i musi być, celem jej realizacji w aptece, wystawiona na druku zgodnym z załącznikiem nr 7 do rozporządzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH