Jeden przepis o 1 procencie, dwie interpretacje

PRAWO

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   10-06-2015, 11:54

Jeden przepis o 1 procencie, dwie interpretacje Nie ma zgody prawników co do 1 procenta

Inspekcja farmaceutyczna cofa zezwolenia na prowadzenie aptek przez największe sieci. Te wyrażają oburzenie i uznają działania za wywłaszczające je z majątku - informuje DGP.

Zezwolenia są cofane. -  To wręcz wywłaszczanie. Ostatnie takie działania w stosunku do farmaceutów były podejmowane w czasach stalinowskich, w 1954 r. – oburza się na łamach DGP dyrektor jednej z sieci aptecznych.

Przedsiębiorcy uważają, że inspekcja farmaceutyczna nie ma żadnych podstaw do cofania zezwolenia w przypadku, gdy urzędnicy wydali zezwolenie na prowadzenie apteki nie sprawdzając czy dany przedsiębiorca przekracza 1 proc. aptek w danym województwie.

Dochodziło także do przejęć podmiotów. Wzrost odsetka może też być spowodowany sytuacją, gdy dana sieć nie zmieniła stanu swojego posiadania, lecz maleje liczba aptek w województwie – co może przełożyć się na to, że ktoś mający niewiele poniżej 1 proc. przekroczy ten próg, nie podejmując żadnych działań.

Przedsiębiorcy wskazują, że przepis antykoncentracyjny mówi o tym, że jeśli ktoś przekracza próg określony w ustawie, to zezwolenia nie otrzyma. Żaden zaś nie określa, że zezwolenie się cofa komuś, kto już je ma. W przeciwnym razie – jak twierdzi część aptekarzy – to farmaceuci ponosiliby konsekwencje tego, że przed kilkoma laty urzędnik podjął decyzję niezgodnie z regulacjami.

Tę interpretację popierają niektórzy prawnicy. Doktor Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan, przekonuje, że nie ma żadnej podstawy prawnej dla żądania zamknięcia aptek ponad limit.

Innego zdania jest jednak Małgorzata Świeca, partner w kancelarii Świeca i Wspólnicy: – Proceder cofania przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych zezwoleń na prowadzenie aptek, choć jest mocno kontrowersyjny, ma podstawę prawną w przepisach ustawy Prawo farmaceutyczne.

Dodaje: – Obok jednoznacznej regulacji w postaci art. 103 ust. 1 zasygnalizować należy drugą z bezwzględnych przesłanek tegoż cofnięcia, uregulowaną w art. 37ap ust. 1 pkt 2. Zezwolenie musi bowiem być cofnięte, jeśli wystąpi zaprzestanie spełniania przez przedsiębiorcę warunków formułowanych przepisami prawa, wymaganych do wykonywania działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu – wskazuje mec. Świeca.

Podkreśla jednocześnie, że niezależnie od brzmienia przepisów, mamy do czynienia z poważnym problemem. Tak samo są bowiem traktowani przedsiębiorcy umyślnie naruszający przepisy, jak i ci, którzy nijak nie zawinili, a teraz chce się wobec nich wyciągać konsekwencje.

Więcej: http://biznes.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH