Jedź do Niemiec, twój lek już tam jest

PRAWO

Autor: TVP1, ms / rynekaptek.pl   16-04-2015, 12:03

Jedź do Niemiec, twój lek już tam jest Braki leków były do przewidzenia (foto: freedigitalphotos)

Braki niektórych leków na rynku to paradoksalnie efekt sukcesu ustawy refundacyjnej, a dokładnie negocjatorów z Ministerstwa Zdrowia – ocenia dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. rynku ochrony zdrowia.

W opinii dr Jerzego Gryglewicza, sukcesem tym jest efekt negocjacji ekspertów z Ministerstwa Zdrowia z koncernami farmaceutycznymi, w wyniku których udało się ustalić najniższe ceny urzędowe na leki w całej Unii Europejskiej. Leki w Polsce są nawet kilkanaście razy niższe niż te same w Niemczech. W związku z odsprzedażą przez apteki niektórych farmaceutyków hurtowniom zamknięto za karę 150 aptek i 40 hurtowni, ale interes kwitnie.

Irena Rej,  prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska” wylicza, że jeśli ktoś wykona przekręt i zarobi trzy razy więcej niż może oficjalnie, to sobie policzy, że tę aptekę może stracić, ale i tak będzie się mu to opłaciło.

Piotr Chwiałkowski, prezes Kujawsko - Pomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej bezradnie przyznaje, że OIA zgłaszają odpowiednim służbom patologiczne przypadki eksportu leków, ale niestety przepisy pozwalają na taki proceder, tak samo jak Polska sprowadza w imporcie równoległym preparaty tańsze zagraniczne.

- Sztywna marża, obowiązująca hurtownie, powinna być taka sama w eksporcie – uważa Jarosław Kowalewski specjalista od prawa farmaceutycznego.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz Winnicki broni MZ i przypomina, że polska ustawa reguluje sytuację w Polsce i dodaje, że nie możemy ustalać zasad funkcjonowania rynku hurtowni wszędzie w Europie.

Źródło: TVP!

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH