Julia Pitera: podwyższanie ceny leku to powszechne zjawisko

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   11-05-2011, 13:01

Julia Pitera: podwyższanie ceny leku to powszechne zjawisko

Po dwóch latach Śląska Izba Aptekarska doczekała się odpowiedzi Minister Julii Pitery, w sprawie ustalania cen leków refundowanych.

W 2009 roku (ponownie w 2011) Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej wystosował do pełnomocnika rządu ds.zwalczania korupcji pismo, informując o przypadkach podwyższania cen leku z chwilą jego włączania do wykazu lekow refundowanych.

„Obecność leku w takim wykazie jest instrukcją dla lekarzy „stosuj“. Producenci składając wniosek o refundację liczą na znaczny wzrost sprzedaży. Aby to uzyskać, są skłonni do negocjacji cenowych. Z chwilą refundacji cena leku bywała niejednokrotnie redukowana. Obecnie obserwujemy niebywałe kuriozum - przypadki podwyższania ceny leku z chwilą jego włączania do wykazu leków refundowanych“ – poinformował prezes Piechula.

“Prowadzone analizy potwierdziły, że istotnie we wskazanych przypadkach cena urzędowa była wyższa od ceny rynkowej. Wytłumaczenie tego zjawiska, w ocenie Ministra Zdrowia, jest możliwe na gruncie obowiązującego prawa i dla osób znających dogłębnie zagadnienia sposobu ustalania cen ne leki refundowane oraz mechanizmów rynkowych, nie ma charakteru tajemniczego, a tym bardziej aferalnego“ – odpowiada minister Pitera.

Wyjaśniła, że „powszchnym zjawiskiem jest obniżanie przez podmioty odpowiedzialne cen swoich produktów w momencie ich wprowadzania na rynek. Cena ta później stopniowo jest podwyższana, aż do uzyskania wartości równowagi podaży i popytu – i ta cena lub wyższa jest oferowana we wnioskach skierowanych do Ministra Zdrowia“.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH