Kanada: raport w sprawie wspomaganych samobójstw

PRAWO

Autor: DPwK/rynekaptek.pl   01-03-2016, 14:41

Kanada: raport w sprawie wspomaganych samobójstw

Specjalna komisja parlamentarna wydała raport, który ułatwić ma rządowi opracowanie ustaw mających realizować postanowienia Sądu Najwyższego zezwalającego w Kanadzie na tzw. wspomagane samobójstwa (doctor-assisted suicide).

Komisja orzekła, że opcja wyboru takiej formy zakończenia życia winna być dostępna dla Kanadyjczyków z niewielkimi tylko ograniczeniami. Dotyczy ona oczywiście osób, które cierpią na nieuleczalną chorobę powodującą trudne do wytrzymania cierpienie - pisze Dziennik Polonii w Kanadzie.

Komisja potwierdziła, że takie formy wspomagania mogą otrzymać osoby cierpiące zarówno na schorzenia fizyczne jak i psychiczne. Kiedy podstawą jest diagnoza nieuleczalnej choroby, która powoduje stopniową, lecz szybką utratę zdolności podejmowania racjonalnych decyzji np. takiej jak demencja, osoby takie mają prawo wcześniej domagać się pomocy w zakończeniu życia.

Usługa taka ma być dostępna dla osób w wieku minimum 18 lat ale w ciągu następnych lat ma być rozszerzona w stosunku do tzw. osób “dojrzałych niepełnoletnich”.

Ponadto sugeruje się, że rząd federalny powinien pracować z władzami poszczególnych prowincji aby zapewnić medyczną pomoc poprzez bezpłatną służbę zdrowia w każdej prowincji i przyspieszenie procesu w stosunku do osób, których stan może szybko ulegać zmianie.

Lekarze powinni mieć prawo odmowy wykonania takiej usługi, ale równocześnie powinni mieć obowiązek wskazania innych, którzy mogą ją wykonać.

Konieczne jest aby wnioski były w formie pisemnej, potwierdzone dwóch świadków, którzy nie są w pozycji konfliktu interesów. Wspomagane samobójstwo powinno móc być realizowane tylko wtedy kiedy dwóch lekarzy niezależnych od siebie przyzna, że osoba spełnia odpowiednie kryteria.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH