Kanada: rząd zaproponował projekt o wspomaganych samobójstwach

PRAWO

Autor: Gazeta DPwK/rynekaptek.pl   20-04-2016, 15:01

Kanada: rząd zaproponował projekt o wspomaganych samobójstwach Projekt o Assisted Suicide proponuje rząd federalny Kanady

Rząd federalny zaproponował projekt długo oczekiwanej, kontrowersyjnej ustawy ustalającej warunki, w których osoby poważnie chore lub umierające mogłyby korzystać z medycznej pomocy (ang. Assisted Suicide), aby zakończyć swoje życie.

Ustawa mówi, że może być to opcja dostępna dla dorosłych osób, które cierpią w sposób nie do wytrzymania i w przypadku których śmierć jest nieuchronna i w miarę bliska - podaje Gazeta Dziennik Polonii w Kanadzie.

Sam projekt ustawy jest nieco bardziej restrykcyjny niż orzeczenie Sądu Najwyższego z zeszłego roku, kiedy obalił on istniejący do tego czasu zakaz wspomaganych samobójstw. Sąd najwyższy nie wymagał, aby osoby takie były w stanie terminalnym.

Projekt ustawy mówi, że z opcji wspomaganego samobójstwa mogłyby korzystać tylko osoby umysłowo sprawne, dorosłe w wieku minimum 18 lat, które z własnej woli zgłaszałby taką prośbę i udzielałyby zgody na tę opcję w sposób świadomy.

Muszą one być chore na poważną lub nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność i być w zaawansowanym stanie choroby, który powoduje nieodwracalny spadek ich umiejętności funkcjonowania.

Osoba musi być na drodze do końca życia, aczkolwiek nie powiedziano w jakim terminie według prognoz lekarskich miałby wystąpić ich naturalny zgon.

Aby otrzymać pomoc lekarską konieczne byłoby sporządzenie prośby w formie pisemnej albo przez samego pacjenta, albo przez osobę przez niego wyznaczoną jeśli pacjent nie jest w stanie pisać, a prośba ta musiałaby być podpisana przez dwóch niezależnych świadków.

Następnie wniosek taki rozpatrywany byłby przez dwóch niezależnych lekarzy lub autoryzowane do tego pielęgniarki, które musiałyby ją ocenić. Po tej procedurze obowiązywałby 15-dniowy okres oczekiwania, poza przypadkami, gdy śmierć lub utrata możliwości funkcjonowania jest bliższa.

Ustawa ta jest długo oczekiwaną odpowiedzią na orzeczenie Sądu Najwyższego w zeszłym roku, w którym sąd uznał, że zakaz wspomaganego samobójstwa stoi w sprzeczności z prawami obywatelskimi jednostki: prawem do życia, wolności i bezpieczeństwa.

Sąd dał rządowi czas do 6 lutego (potem przedłużono go do 6 czerwca) na opracowanie odpowiedniej ustawy.

Więcej: www.gazetagazeta.com

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH