Kary umowne dla aptek za brak realizacji obrotu - jak orzekają sądy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   02-02-2015, 18:04

Kary umowne dla aptek za brak realizacji obrotu - jak orzekają sądy

Zapisy dotyczące kar umownych za niezrealizowany obrót znajdują się w wielu umowach o współpracy proponowanych aptekarzom przez hurtownie farmaceutyczne.

To nic nowego. Jednak prawnicy reprezentujący takich aptekarzy mają nadzieję, że ograniczą praktykę obciążania farmaceutów karami umownymi.

Sytuacja wygląda następująco: aptekarz podpisuje z hurtownią umowę zobowiązując się do zamawiania towaru o określonej wartości. Kiedy aptekarz ma problem z terminowymi płatnościami, zostaje zablokowany przez hurtownie, które nie przyjmują zamówień na leki. Następnie aptekarz otrzymuje notę obciążeniową w postaci kary umownej za brak realizacji umówionego obrotu.

- Ostatnio jeden z klientów mojej kancelarii otrzymał z hurtowni farmaceutycznych noty obciążeniowe z tytułu kar umownych na kwotę ponad 40 tys. zł oraz noty obciążeniowe na kilkanaście tysięcy złotych za odsetki z tytułu nieterminowych płatności. Stanowczo kwestionujemy zasadność obciążenia aptekarza karami umownymi z tytułu niezrealizowanego obrotu, bowiem to hurtownia dokonała blokady obrotu uniemożliwiając składanie zamówień na leki. Sprawa jest na razie na etapie przedsądowym i mamy nadzieję, że zakończy się polubownie - mówi adwokat Grzegorz Puszkarski z kancelarii prawniczej Grzegorz Puszkarski spółka jawna z siedzibą w Lubartowie.

Swoją nadzieję opiera na fakcie, że już wcześniej wygrał sprawę odwoławczą farmaceuty w podobnym przypadku.

W 2010 roku aptekarz zawarł umowę o współpracy handlowej z jedną z największych hurtowni. Zgodnie z zapisami umowy aptekarz zobowiązał się do zamówienia w umownym okresie dwóch lat towarów o łącznej kwocie 960 tys. zł, czyli 40 tys. zł miesięcznie, nie mniejszej miesięcznie niż 25 tys. zł. Dla zabezpieczenia roszczeń aptekarz wystawił weksel in blanco. Ponieważ jednak za dostarczone towary płacił z opóźnieniem, po upływie 30 po dniu wystawienia faktury i przez cztery miesiące z rzędu nie realizował średniego miesięcznego limitu zamówień, hurtownia zablokowała dalsze dostarczanie towarów, by nie zwiększać ryzyka niewywiązania się z zobowiązań.

Jednocześnie hurtownia rozwiązała umowę o współpracy handlowej w trybie natychmiastowym i wezwała farmaceutę do zapłaty kary umownej w wysokości 10 tys. zł. Aptekarz zakwestionował ziszczenie się przesłanek rozwiązania umowy i obciążenia go karą umowną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH