Kary za niewłaściwie wypisywane recepty - "wyrok" zapadnie jutro?

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   18-01-2012, 14:55

Kary za niewłaściwie wypisywane recepty - "wyrok" zapadnie jutro?

W czwartek (19 stycznia) Senat zajmie się nowelizacją ustawy refundacyjnej, która m.in. znosi kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisanie recept.

Proponowane zmiany w ustawie są efektem presji środowiska lekarskiego, które prowadziło tzw. protest pieczątkowy. Lekarze nie zaznaczali na recepcie poziomu odpłatności pacjenta za leki, zamiast tego przybijając pieczątkę z napisem „Refundacja do decyzji NFZ”, przez co część pacjentów nie mogła wykupić tańszych leków.

Jeśli senatorowie nie wniosą do projektu nowelizacji własnych poprawek, ustawa jeszcze w tym lub następnym tygodniu mogłaby trafić do podpisu Prezydenta RP, z szansą na publikację w Dzienniku Ustaw do końca stycznia, z 14. dniowym okresem wejścia w życie od dnia ogłoszenia. Jeśli senatorowie wprowadzą własne poprawki, ustawa wróci do Sejmu, co wydłuży cały proces legislacyjny.

Podczas konferencji prasowej w środę (18 stycznia) premier Donald Tusk ocenił, że ze względów legislacyjnych w trakcie prac w Senacie nie jest możliwe uchylenie kar dla aptekarzy. Jego zdaniem, "zastrzeżenia czy obawy aptekarzy można spokojnie unieważnić zapisami na poziomie zarządzeń i rozporządzeń, przede wszystkim jeśli chodzi o praktykę działania Narodowego Funduszu Zdrowia".

Zatem nikła jest szansa, by podczas jutrzejszego posiedzenia Senatu po równo obarczyć aptekarzy i lekarzy odpowiedzialnością za błędy tych ostatnich. Jak mówił wcześniej wiceminister zdrowia Jakub Szulc, "osoby wydające leki na podstawie recept wypisanych zgodnie z obowiązującym prawem muszą ponosić odpowiedzialność za to, co robią. Tu chodzi o publiczne pieniądze".

Czy był w ogóle cień nadziei, że będzie inaczej? -  Jeśli za niewłaściwie wypisane recepty nie będą odpowiadać lekarze, to w systemie pozostają tylko dwa podmioty, które mogą ponosić konsekwencje ich błędów: aptekarze i NFZ. Trudno jednak oczekiwać, że to NFZ będzie dopłacał do niezgodnych z prawem recept - komentuje Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron McKenna.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH