Kary za obrót dopalaczami nie są straszne sprzedawcom

PRAWO

Autor: hyperreal.info, ms / rynekaptek.pl   12-05-2015, 08:47

Kary za obrót dopalaczami nie są straszne sprzedawcom Walka z dopalaczami to walka z wiatrakami?


Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Katowicach na sprzedawców dopalaczy nałożyła w 2014 r. łączne kary w wysokości 1,55 mln zł.

Największa z nich wynosiła 150 tys. zł . Łącznie ukarano 11 firm i 5 osób prywatnych. Te substancje pod różnymi postaciami nadal można kupić w sklepach w każdym mieście i przez internet. 

Jedna ze stron internetowych zachęcających do kupna dopalaczy zarejestrowana jest w Amsterdamie. Stworzona została w języku polskim. Zachęca do kupna rabatami, promocjami i szybką dostawą. Takich stron w sieci są setki. Oferują paczkę dopalaczy po 25-30 zł. 

Takie substancje nie są kontrolowane przez żadną instytucję. Nie wiadomo, co dany dopalacz zawiera. 

Dystrybucją takich środków coraz częściej zajmują się zorganizowane grupy przestępcze, a nie tylko pojedynczy "sprytni" handlowcy.

Sprawy dopalaczy w śląskich prokuraturach przybywa. Najczęściej jeśli dotyczą sprzedawców są kwalifikowane z art. 160 KK jako narażenie człowieka na utratę życia lub trwały uszczerbek na zdrowiu. Grozi za to do 3 lat więzienia. Jeśli substancja została udzielona nieumyślnie - do roku. W przypadku, gdy po zażyciu dopalacza dochodzi do śmierci górna odpowiedzialność karna to 5 lat więzienia (art. 155, nieumyślne spowodowanie śmierci).

- Takie postępowania są też prowadzone z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a nawet prawa farmaceutycznego. Tu w grę wchodzi wiele artykułów, szeroki katalog kar. Najpoważniejszy to 8 lat więzienia - wylicza prok. Zawada-Dybek.

Więcej: hyperreal.info

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH