Kasa fiskalna, a korekta pomyłki przy sprzedaży leków

PRAWO

Autor: Izba Skarbowa, ms/rynekaptek.pl   21-01-2015, 09:01

Kasa fiskalna, a korekta pomyłki przy sprzedaży leków Kasa fiskalna w aptece

Błędy przy ewidencjonowaniu przez aptekę sprzedaży leków nie są łatwe do wyprostowania. Kasa fiskalna nie nadaje się do tego typu korekt – wynika z informacji przekazanej w konkretnej sprawie przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Z wnioskiem o wyjaśnienie sposobu postępowania w przypadku wystąpienia pomyłek przy sprzedaży do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie zwróciła się jedna z aptek. Jej właściciele prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, są też czynnym podatnikiem VAT. Całość sprzedaży ewidencjonuje się na kasie fiskalnej (farmaceuta przy sprzedaży leku wprowadza pozycję z danej recepty do komputera, a następnie dokonuje wydruku paragonu fiskalnego). Paragon fiskalny wydany zostaje pacjentowi.

Z uwagi na specyfikę prowadzonej działalności i konieczność rozliczeń za leki refundowane z Narodowym Funduszem Zdrowia, sprzedaż leków jest w aptece codziennie kontrolowana przez kierownika apteki.

W trakcie takiej weryfikacji zdarza się, że wychwycone zostają pomyłki, związane z błędną dawką leku. Na przykład taka sytuacja wystąpiła w przypadku recepty lekarskiej dotyczącej pewnego leku 20 mg: farmaceuta wydał pacjentowi opakowanie w dawce 20 mg, ale omyłkowo wprowadził do komputera ten sam lek w dawce 40 mg lub też błędnie wprowadził odpłatność za leki (lek z odpłatnością 100 proc. wprowadzono z odpłatnością 50 proc.).

W takim przypadku, ze względu na konieczność dochowania prawidłowości rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia, konieczne jest skorygowanie powstałej pomyłki. Kierownik apteki dokonuje korekty błędnie sprzedanego leku, sporządza protokół pomyłki, gdzie opisuje przyczynę pomyłki, podaje nazwę sprzedanego towaru, numer paragonu a następnie ewidencjonuje na kasie fiskalnej sprzedaż leku w prawidłowej dawce lub z prawidłową odpłatnością (następuje ponowny wydruk paragonu fiskalnego). Dokonując korekty pierwotnej sprzedaży (np. z błędną odpłatnością), kierownik apteki nie posiada oryginału paragonu fiskalnego, ponieważ został on wydany pacjentowi przy sprzedaży, a pomyłka została wychwycona na koniec dnia lub dnia następnego.

W przypadku apteki niedokonanie korekty sprzedaży powoduje zawyżenie refundacji na dany lek z Narodowego Funduszu Zdrowia, co wiąże się dla apteki z sankcjami finansowymi (zarzut wyłudzenia nienależnej refundacji). Dwukrotne wprowadzenie do komputera danej recepty i ponowny wydruk paragonu fiskalnego (bez przeprowadzenia korekty) sztucznie zawyża obrót apteki, od którego jest odprowadzany nienależny podatek VAT. Zawyżenie podatku należnego jest uwidocznione w miesięcznym raporcie fiskalnym.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH