Katowice: skargi izby wracają do ponownego rozpatrzenia

PRAWO

Autor: SIA/ rynekaptek.pl   09-09-2015, 10:15

Katowice: skargi izby wracają do ponownego rozpatrzenia WIF i GIF muszą rozpatrzyć wnioski izby aptekarskiej

Śląska Izba Aptekarska zaskarżyła do WSA w Warszawie ponad sto decyzji GIF, które podtrzymują wcześniejsze decyzje odmowy wszczęcia postępowań wydane przez WIF w Katowicach w sprawach programów lojalnościowych, nazw aptek i zawierających elementy reklamy (art. 94a Pf) oraz przekroczenia posiadania 1% aptek (art. 99 Pf).

- Do chwili obecnej WSA w Warszawie, co do zasady uchyla wszystkie decyzje i przekazuje sprawy do ponownego rozpoznania przez inspekcje farmaceutyczną - informuje Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Należy zaznaczyć, że WSA nie rozstrzyga spraw merytorycznie, a tylko od strony formalnej i skutki wyroków uchylających decyzje GIF i WIF do wczoraj były tylko takie, że WIF od początku rozpatrywał sprawę, a wynik jego działań był niepewny i znowu mógł odmówić wszczęcia postępowania administracyjnego i dopuszczenia SIA do tego wszczętego postępowania. Sytuacja uległa zmianie w 16 sierpnia 2015 r., kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o postępowaniu przed Sądami Administracyjnymi (Dz. U. 2015 poz. 658).

Oprócz wielu zmian wprowadzono też przepisami art. 145a ustawy uprawnienie dla Sądu Administracyjnego nakazania organowi podjęcia określonych czynności („Art. 145a. § 1. W przypadku, o którym mowa w art. 145 § 1 pkt 1 lit. a lub pkt 2, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, sąd zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie decyzji lub postanowienia wskazując sposób załatwienia sprawy lub jej rozstrzygnięcie, chyba że rozstrzygnięcie pozostawiono uznaniu organu ...).

Korzystając z nowelizacji SIA wniosła o zastosowanie tego przepisu w sprawach rozpatrywanych po raz pierwszy od wejścia w życie przepisów w dniu 27 sierpnia 2015 r. argumentując, że linia orzecznicza WSA w Warszawie i NSA upoważnia do twierdzenia, że wyroki WSA ostaną się w II instancji w NSA, ale postępowania dalej mogą być niewszczynane.

Skład sędziowski rozpatrujący skargi SIA sygn. SA/Wa 874/15 i 875/15 przychylił się do złożonego w trybie art. 145a wniosku i nakazał ŚWIF w Katowicach wszczęcie i prowadzenie postępowania w sprawie nazwy apteki być może naruszającej przepisy art. 94a pr. farm., o wynikach tego postępowania i dopuszczeniu, jako strony SIA nie przesądzając.

Jak podkreślił sąd jest to pierwsze takie orzeczenie w tym Wydziale WSA w Warszawie.

Skutek orzeczenia jest taki, że jeżeli zostanie ono utrzymane w mocy przez Naczelny Sąd Administracyjny odmiennie niż dotychczas WIF w Katowicach nie będzie miał swobody w decydowaniu, czy wszcząć postępowanie, tylko będzie zobowiązany do jego wszczęcia i prowadzenia, choć nie wiadomo, jaką wyda decyzję i czy dopuści SIA do postępowania w charakterze strony na podstawie art. 31 KPA.

Jest to jakościowa zmiana i dalsze wzmocnienie pozycji strony w postępowaniu administracyjnym, ponieważ urzędy będą musiały liczyć się z tym, że teraz sąd nie pozostawi im swobody decydowania, ale w wyroku nakaże wszczynanie postępowań jak wyżej lub idąc dalej jeszcze wskaże sposób rozstrzygnięcia sprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH