Każdy może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny

PRAWO

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   06-04-2016, 10:28

Każdy może zgłosić niepożądany odczyn poszczepienny

W latach 2010-2015, 28 lekarzy lub felczerów zostało ukaranych grzywną za niezgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego - wynika z danych inspekcji sanitarnej.

Jednym z argumentów przeciwników szczepień jest brak nadzoru nad zgłaszaniem niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Ruchy antyszczepionkowe podnoszą, że złe objawy po podaniu szczepionek są ukrywane.

Zgodnie z prawem, każdy NOP powinien zostać przez lekarza zraportowany, a jeśli tak się nie stało, lekarz podlega sankcjom dotyczącym art. 21 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi . Czy tak się dzieje?

W Polsce system monitorowania niepożądanych odczynów poszczepiennych został wprowadzony w 1996 roku i opiera się na zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie monitorowania bezpieczeństwa szczepień (WHO Drug Monitoring Programme, Extended Programme Immunization).

System nadzoru nad NOP w Polsce regulują: wspomniana ustawa z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania (Dz. U. Nr 254, poz. 1711).

Lekarz, który rozpoznaje lub podejrzewa wystąpienie NOP, ma obowiązek w ciągu 24 godzin dokonać zgłoszenia takiego przypadku do właściwego dla miejsca rozpoznania powiatowego inspektora sanitarnego.

W odniesieniu do ciężkich lub poważnych odczynów poszczepiennych powiatowy inspektor sanitarny jest obowiązany przekazać informację o ich wystąpieniu odpowiedniemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu oraz Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu i specjalistycznej jednostce zajmującej się nadzorem nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi, jaką jest Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie.

Każdy NOP jest równolegle zgłaszany do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych jako tzw. zgłoszenie niepożądanego działania leku, które następnie jest przekazywane podmiotowi odpowiedzialnemu (producentowi szczepionki lub jego przedstawicielowi na kraj).

Zgłoszenia niepożądanego działania leku może dokonać każdy, tym samym, ten równoległy system nadzoru cechuje większa czułość (więcej rozpoznaje), ale mniejsza swoistość (więcej zgłoszeń „fałszywych”) wykrywanych niepożądanych następstw szczepień.

Na podstawie informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w latach 2010-2015 prowadzono ogółem 30 postępowań w sprawie naruszenia art. 21 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, ponadto 28 lekarzy lub felczerów zostało ukaranych grzywną za niezgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH