KDR: zmiana w przepisach nastąpi w trakcie kolejnej nowelizacji ustawy?

PRAWO

Autor: MM/rynekaptek.pl   27-02-2018, 08:02

KDR: zmiana w przepisach nastąpi w trakcie kolejnej nowelizacji ustawy? NIA przypomina, że przy konstrukcji jakichkolwiek programów dla aptek należy mieć na uwadze obowiązujące przepisy (Fot. Archiwum)

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym w celu umożliwienia aptekom uczestnictwa w programach prospołecznych takich jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora. Co na to Naczelna Izba Aptekarska?

23 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia poinformowało nas, że zgodnie z ostatnimi ustaleniami pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącymi uczestnictwa aptek w programach prospołecznych, takich jak Karta Dużej Rodziny czy Karta Seniora, rozważa się możliwość zmiany art. 94a ustawy Prawo farmaceutyczne.

W styczniu wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że zmiana prawa w tym zakresie może zostać podjęta w trakcie kolejnej nowelizacji ustawy Pf.

- Zmiana prawdopodobnie będzie polegała na zasadzie negatywnego wyłączenia tych programów z definicji reklamy apteki. Ostateczne brzmienie przepisu zostanie opracowane w trakcie prac legislacyjnych – podał Marcin Czech.

Przypomniał też, że zakaz reklamy działalności aptek jest jednolity i nie ma dyskryminującego charakteru. Obowiązujące brzmienie przepisu 94a ust 1 Prawa farmaceutycznego nie wywołuje skutków w zakresie uprzywilejowania jakichkolwiek podmiotów.

- Prawo dotyczy wszystkich przedsiębiorców w tym samym stopniu. Zaznaczyć należy, że zapis przywoływanego wyżej artykułu był inicjatywą środowiska aptekarskiego. Samorząd aptekarski zaproponował dokładnie takie zmiany w zakresie reklamy aptek, które znalazły swoje odzwierciedlenie w ostatecznym brzmieniu przepisu nadanym przez art. 60 pkt 7 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Akceptacja nastąpiła na etapie prac parlamentarnych nad projektem ww. ustawy – wskazał.

Programy lojalnościowe łamią przepisy
Izby Aptekarskie od początku pojawienia się idei wprowadzenia KDR do aptek były przeciwne udziałom placówek w tego typu programach.

Naczelna Izba Aptekarska ponownie przypomina, że przy konstrukcji jakichkolwiek programów dla aptek należy mieć na uwadze obowiązujące przepisy.

- Organizowanie i prowadzenie przez apteki ogólnodostępne programów lojalnościowych stanowi naruszenie zakazu reklamy aptek zawartego w art. 94a ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne – wskazuje Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH