KE o dostępie pacjentów do informacji o lekach

PRAWO

Autor: LJX/rynekaptek.pl   11-10-2011, 13:01

Komisja Europejska przyjęła zmiany w zakresie zasad udzielania informacji na temat leków wydawanych na receptę.

Komisja koryguje swoje pierwotne wnioski z 2008 roku, uwzględniając sugestie Parlamentu Europejskiego. Wnioski utrzymują obecny zakaz reklamy leków wydawanych tylko na receptę i określają, że:


- dozwolone są jedynie niektóre informacje o lekach wydawanych tylko na receptę, na przykład informacje zawarte na etykiecie i na ulotce dołączanej do opakowania, informacje na temat ceny, informacje o testach klinicznych, lub instrukcja dotycząca stosowania leku;


- informacje na temat leków wydawanych tylko na receptę będą rozpowszechniane jedynie przez ograniczone kanały komunikacji, na przykład na oficjalnie zarejestrowanych stronach internetowych, czy też w materiałach drukowanych udostępnionych tylko na żądanie; publikacje w ogólnodostępnych mediach drukowanych na ten temat będą zakazane;


- informacje będą musiały spełniać uznane kryteria jakości: między innymi muszą być obiektywne, odpowiadać na potrzeby i oczekiwania pacjentów, muszą być oparte na dowodach, zgodne ze stanem faktycznym, muszą być przystępne i nie mogą wprowadzać w błąd;- przyjmuje się też za nadrzędną zasadę, że informacje, które nie zostały zatwierdzone wcześniej, będą musiały zostać zweryfikowane przez właściwe organy przed ich rozpowszechnianiem. 


- Zmienione wnioski stawiają na pierwszym miejscu prawa, interesy i bezpieczeństwo pacjentów. Zobowiązują przemysł farmaceutyczny do zapewnienia pacjentom podstawowych informacji i określają jasne zasady dotyczące udzielania dodatkowych, nieobowiązkowych informacji dotyczących leków wydawanych na receptę. Ponadto przyczynią się one do wzmocnienia kontroli leków dopuszczonych do obrotu - komentuje zmiany John Dalli, europejski komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej.


Zmienione wnioski będą przedmiotem dyskusji w Parlamencie Europejskim i w Radzie Unii Europejskiej.
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH