KE o substancjach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego

PRAWO

Autor: KE/ rynekaptek.pl   15-06-2016, 13:41

KE o substancjach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego

Komisja Europejska przedstawiła kryteria identyfikacji substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego stosowanych w środkach ochrony roślin i produktów biobójczych.

Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego, zarówno te naturalne, jak i syntetyczne, mogą mieć szkodliwe działanie na ludzi i zwierzęta. Komisja Europejska przedstawiła 15 czerwca projekty dwóch aktów prawnych określających naukowe kryteria, które pozwolą na dokładniejszą identyfikację substancji chemicznych zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Kryteria te dotyczą substancji stosowanych w środkach ochrony roślin i produktach biobójczych.

Przedstawiony dzisiaj pakiet zawiera:
– komunikat, w którym przedstawiono w zarysie kontekst naukowy i regulacyjny zagadnienia;
– sprawozdanie z oceny skutków, w którym przedstawiono stan wiedzy na temat różnych kryteriów identyfikacji substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego oraz informacje na temat ewentualnych konsekwencji;
– a także dwa projekty aktów prawnych: jeden w ramach prawodawstwa w zakresie produktów biobójczych, drugi – w ramach przepisów dotyczących środków ochrony roślin. W aktach tych określono kryteria identyfikacji wspomnianych substancji.

Poparte przez Komisję kryteria naukowe opierają się na definicji opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia. WHO definiuje substancję jako substancję zaburzającą funkcjonowanie układu hormonalnego, jeżeli:
- ma ona efekty szkodliwe dla zdrowia ludzi,
- wykazuje hormonalny sposób działania,
- jeżeli istnieje związek przyczynowy między efektami szkodliwymi a sposobem działania takiej substancji.

Wspomniane kryteria określają również, w jaki sposób należy identyfikować takie substancje:
– wykorzystując wszelkie istotne dowody naukowe,
– uwzględniając wagę dowodów,
– oraz dokonując systematycznych przeglądów.

Komisja będzie musiała teraz przyjąć oba akty określające przedmiotowe kryteria zgodnie z przewidzianymi procedurami. Jeżeli chodzi o rozporządzenie w sprawie środków ochrony roślin, projekt aktu prawnego zostanie poddany pod głosowanie państw członkowskich. Co się zaś tyczy rozporządzenia w sprawie produktów biobójczych, zanim Komisja przyjmie wspomniany środek, zostanie on omówiony w grupie ekspertów z państw członkowskich.

Komisja proponuje także, by dostosować podstawę dla ewentualnych odstępstw w ramach przepisów dotyczących środków ochrony roślin w celu uwzględnienia najnowszej wiedzy naukowej. W rozporządzeniu dotyczącym pestycydów zachowane zostanie podejście oparte na zagrożeniu. Oznacza to, że zakaz stosowania substancji wprowadzany jest na podstawie zagrożenia, bez uwzględniania narażenia. Podstawy ewentualnych odstępstw zostały jednak dostosowane tak, aby odzwierciedlały stan badań naukowych i wykorzystywały dostępne dowody naukowe, w tym informacje dotyczące narażenia i ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH