Kiedy NFZ nie powinien odmówić refundacji terapii onkologicznej?

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   14-02-2018, 12:28

Kiedy NFZ nie powinien odmówić refundacji terapii onkologicznej? NFZ odmówił jednak refundacji wszystkich zabiegów, których łączny koszt wynosił ok. 400 tys. zł (Fot. Archiwum)

Spółka prowadząca działalność leczniczą w zakresie onkologii świadczyła zabiegi i procedury terapeutyczne, które miałby być ważne z punktu widzenia leczenia nowotworów. Zwróciła się do NFZ o refundację blisko 80 takich zabiegów. Fundusz odmówił refundacji.

Chodzi o refundację blisko 80 zabiegów radioterapii ogólnej i brachyterapii (rodzaj radioterapii, gdzie napromieniowywanie prowadzone jest punktowo, bezpośrednio w zmienione nowotworowo tkanki)  - pisze "DGP".

Ich koszt wyniósł łącznie ok. 400 tys. zł. Większość miała charakter terapeutyczny, zmierzający do wyleczenia nowotworu, choć niektóre z nich miały też charakter tylko paliatywny.

Kwestią sporną było uznanie tych zabiegów za świadczenia ratujące życie. NFZ podjął decyzję o odmowie refundacji wszystkich zabiegów, twierdząc, że nie są to świadczenia ratujące życie, a więc wykonywane w stanach nagłych, o których mowa w art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Spółka skierowała pozew do sądu.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH