Kiedy podatnik może odliczyć wydatki na leki

PRAWO

Autor: podatki.egospodarka.pl/ rynekaptek.pl   10-03-2015, 13:42

Kiedy podatnik może odliczyć wydatki na leki

W ramach ulgi na rehabilitacyjnej podatnicy mogą korzystać m.in. z odliczenia w rocznym zeznaniu podatkowym wydatków związanych z zakupem specjalistycznych leków. Trzeba jednak pamiętać, że w PIT uwzględnia się jedynie wydatki faktycznie poniesione, które nie zostały zwrócone.

Do wskazanego odliczenia prawo ma zarówno podatnik będący osobą niepełnosprawną jak i podatnik mający na utrzymaniu taką osobę.

Przez podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną rozumie się podatnika, na którego utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Z odliczeń można skorzystać tylko wtedy, gdy chodzi o leki zlecone przez specjalistę. Odliczyć można nadwyżkę ponad ten limit, nie zaś całą kwotę, jeżeli ten limit zostanie przekroczony.

Osoba zamierzająca skorzystać z odliczenia winna posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wskazanych wydatków. Dokumentami takimi są m.in. zapłacone faktury za zakupione leki wystawione na osobę korzystającą z odliczenia (ustawodawca nie dopuszcza tutaj dokumentowania takich wydatków paragonami).

Omawiane wydatki podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jeżeli zaś wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

Więcej: http://www.podatki.egospodarka.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH