Kiedy zapłacić VAT od dopłat otrzymywanych z NFZ?

PRAWO

Autor: e-podatnik.pl/ rynekaptek.pl   10-11-2015, 12:07

Kiedy zapłacić VAT od dopłat otrzymywanych z NFZ? Urząd skarbowy odpowiada na pytanie podatnika

Podatnik pyta czy obowiązek zapłaty podatku VAT w przypadku refundacji wypłacanej przez NFZ za leki powstaje w momencie uznania rachunku bankowego podatnika, czy w momencie dostawy (sprzedaży) leku przez podatnika osobie uprawnionej?

Serwis e-podatnik.pl opisuje przykład spółki, która prowadzi działalność gospodarczą jako podatnik podatku od towarów i usług.

Przedmiotem jej działalności jest sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych, artykułów medycznych, ortopedycznych, kosmetyków i artykułów toaletowych.

Spółka ma zawartą umowę z NFZ na częściową refundację sprzedawanych leków. Cała sprzedaż apteki – również część refundowana – jest ewidencjonowana za pomocą kas rejestrujących.

W przedstawionej sytuacji spółka pyta, czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, w przypadku refundacji wypłacanej przez NFZ za lekarstwa, powstaje w momencie uznania rachunku bankowego podatnika, czy w momencie dostawy (sprzedaży) leku przez podatnika osobie uprawnionej?

Urząd skarbowy w Białej Podlaskiej odpowiada, że podatek od towarów i usług należny od dopłat otrzymywanych z NFZ powinno się wykazać dopiero w miesiącu wpływu gotówki na rachunek bankowy podatnika.

Niezależnie od tego, jaką część płatności za lek reguluje pacjent, specyfika ewidencjonowania sprzedaży przez kasę rejestrującą powoduje, że w miesięcznych raportach fiskalnych figuruje 100 proc. wartości sprzedaży i należny od tej wartości VAT.

Podatek należny na koniec miesiąca dotyczy więc zarówno kwot otrzymanych od kupujących, jak i tych, które mają zostać refundowane przez NFZ. Dlatego też do czasu wpływu refundacji na rachunek bankowy podatnika należy zmniejszyć VAT należny o podatek przypadający na kwotę refundacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH