Kielce: szpital ma zapłacić 100 tys. zł za zaniedbania w leczeniu

PRAWO

Autor: Wyborcza/rynekaptek.pl   16-03-2016, 08:32

Kielce: szpital ma zapłacić 100 tys. zł za zaniedbania w leczeniu Dziecko zmarło z powodu sepsy

100 tys. zł zapłacił kielecki szpital dziecięcy rodzicom 9-latka, który zmarł na skutek zakażenia i wstrząsu septycznego po tym, jak dziesięć dni wcześniej podczas zabawy zranił się w stopę drutem kolczastym.

Proces cywilny, który wytoczyli szpitalowi dziecięcemu rodzice Janka, toczył się przed Sądem Okręgowym w Kielcach, a potem przed krakowskim sądem apelacyjnym - pisze wyborcza.pl.

Ich dziewięcioletni syn podczas zabawy stanął na drut kolczasty i zranił się w palec u nogi. Chłopiec trafił do szpitala.

Prowadzone w Kielcach leczenie nie przynosiło jednak efektów, a naciek zapalny poszerzał się. Stan chłopca jednak nadal się pogarszał, a po południu stwierdzono u niego sepsę. Zmieniono antybiotyk i podano kolejne leki. Mimo intensywnego leczenia chłopiec zmarł.

Powołani przez sąd biegli stwierdzili, że lekarze ze szpitala dziecięcego "naruszyli zasady należytej staranności i dopuścili się błędów w sztuce lekarskiej".

Wskazali m.in. na konieczność amputacji kończyny jako zabiegu ratującego życie. Zdaniem biegłych, wykonanie w odpowiednim czasie amputacji palca lewej stopy lub kończyny mogło zwiększyć szanse na uratowanie dziecka mimo szybko postępującej sepsy. W takich wypadkach podstawą sukcesu terapeutycznego jest jak najwcześniejsze usunięcie źródła zakażenia.

"Zdaniem sądu ilość oraz waga zaniedbań i uchybień pozwanego szpitala przy leczeniu dziecka była tak znaczna, że musiało to mieć wpływ na zmniejszenie szans na wyleczenie chłopca" - czytamy w uzasadnieniu wyroku opublikowanego kilka dni temu w Portalu Orzeczeń Sądowych.

Dlatego sąd zdecydował się przyznać rodzicom chłopca łącznie 100 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania.

Wyrok w tej sprawie jest już prawomocny.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH