Kierowca musi wiedzieć, jakie mogą być skutki zażywania leków

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   04-10-2016, 12:23

Kierowca musi wiedzieć, jakie mogą być skutki zażywania leków Zdaniem sądu, oskarżony wiedział, że nie powinien prowadzić pojazdu w czasie krótszym niż 8 godzin po zażyciu stosowanego leku.

Pacjent przyjmując leki, zanim wsiądzie za kierownicę, powinien zapoznać się z treścią ulotki i przestrzegać jej zaleceń - twierdzi sąd. Sprawę mężczyzny, który po spożyciu tabletek na bezsenność wsiadł za kierownicę i spowodował kolizję drogową opisuje DGP.

Sąd pierwszej instancji uznał, że mężczyznę należy uniewinnić, gdyż "nie miał świadomości, że prowadząc samochód znajdował się pod wpływem środka odurzającego, a lekarz wypisujący receptę przyznał, że nie poinformował pacjenta o składzie leku".

Prokuratura nie zgodziła się z wyrokiem sądu i wniosła apelację do Sądu Okręgowego w Gliwicach, który przychylił się do stanowiska prokuratora ustalając, że:

„Oskarżony osobiście zapoznał się treścią wzmiankowanej ulotki i wiedział, że nie powinien prowadzić pojazdu w czasie krótszym niż 8 godzin po zażyciu wzmiankowanego leku i łączyć go z alkoholem. Tymczasem oskarżony posiadając pełną wiedzę na temat efektów ubocznych leków przez niego zażywanych, wsiadł do auta i nim kierował po upływie niespełna 4-5 godzin od pobrania leku, popijając go alkoholem”.

Sąd podkreślił także, że mężczyzna przyznał się do zażycia dużej dawki leków poprzedniego dnia.

W związku z tym Sąd Okręgowy w Gliwicach przekazał sprawę Sądowi Rejonowy w Zabrzu do ponownego rozpatrzenia, poddając w wątpliwość iż wpływ środka odurzającego na zdolność psychomotoryczną oskarżonego nie został należycie wyjaśniony.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH