Kierownik apteki wywalczył wynagrodzenie za nadgodziny

PRAWO

Autor: orzeczenia.ms.gov.pl/ rynekaptek.pl   23-03-2015, 13:07

Kierownik apteki wywalczył wynagrodzenie za nadgodziny

Farmaceuta zatrudniony w jednej z aptek wywalczył przed sądem pieniądze za nadgodziny za pracę świadczoną w soboty.

Farmaceuta był zatrudniony w jednej ze spółek od 2004 do 2011 roku na stanowisku kierownika apteki znajdującej się w Centrum Handlowym. Zakończenie umowy wiązało się z przejściem farmaceuty na emeryturę.

W okresie, w którym aptekarz świadczył na rzecz spółki pracę jako kierownik apteki, zgodnie z wyznaczonymi przez stronę pozwaną godzinami otwarcia, apteka niezależnie od funkcjonowania od poniedziałku do piątku od 8:00 do 21:00, otwarta była również w soboty od godziny 9:00 do 21:00 oraz w niedziele od 10:00 do 18:00. Wskazane godziny otwarcia miały charakter trwały i obowiązywały do chwili ustania stosunku pracy. W aptece zatrudnionych było 11 osób na stanowiskach: magistrów oraz techników farmacji oraz pomocy aptecznych.

Farmaceuta wskazał, że niezależnie obowiązków na stanowisku kierownika apteki, wykonywał jednocześnie pracę na równi z członkami kierowanego zespołu, od poniedziałku do piątku oraz w weekendy. Zakres obowiązków, niezależnie obowiązków kierownika apteki, obejmował m.in.: pracę przy ekspedycji leków, pracę przy odbiorze dostaw towarowych, porządkowanie archiwum apteki, systematyczne porządkowanie układu leków w aptece, dokonywanie zakupów i środków na potrzeby apteki, usuwanie usterek wpływających na działalność apteki (np. malowanie mebli, naprawa zamków, oświetlenia itp.).

Aptekarz już wcześnie sygnalizował nieprawidłowości w wysokości wypłaconego mu wynagrodzenia za czas urlopu, podnosząc nadto, że do tej pory nie był mu wypłacany dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w soboty.

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, spółka naliczyła i wypłaciła aptekarzowi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święta, bez sobót. Dlatego farmaceuta wniósł o zapłatę za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w soboty. Nadto podał, iż dochodzi pieniędzy tytułem należnego wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, albowiem podstawa jego wymiaru nie uwzględnia dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w soboty.

Po rozpoznaniu sprawy, Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście zasądził od spółki na rzecz farmaceuty blisko 33,5 tys. zł.

Więcej: http://orzeczenia.ms.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH