Kierownikowi apteki należy się zapłata za nadgodziny

PRAWO

Autor: WSA, msx/rynekaptek.pl   19-11-2014, 13:11

Kierownikowi apteki należy się zapłata za nadgodziny Czas pracy kierownika apteki (foto: sxc.hu)

Relacje: kierownik apteki – właściciel apteki popsuły się do tego stopnia, że ten pierwszy pozwał tego drugiego do sądu o zapłatę za pracę w nadgodzinach. Sądy dwóch instancji przyznała rację pozywającemu.

W tej sprawie jest kilka bezspornych faktów. Apteka była czynna codziennie (oprócz weekendów) od 8.00 do 18.00. W aptece tej pracowała tylko jedna osoba z tytułem magistra farmacji. Osoba ta wyznaczona została przez właściciela apteki na kierownika placówki. Wybór ten został zaakceptowany.

Kierownik apteki pozwał jej właściciela o zapłatę ok. 10 tys. zł za roczną pracę w nadgodzinach. Pozwany odmówił, gdyż sugerował, że farmaceuta, co prawda pracował od 8.00 do 18.00, jednak korzystał każdego dnia z długiej przerwy od 13.30 do 16.00.

Dodatkowy wątek sprawo to ten, że przyjmując taki harmonogram pracy za prawdę - sąd musiałby podjąć wątek trzygodzinnego funkcjonowania apteki  bez farmaceuty.

Z istnieniem kilkugodzinnych przerw w pracy nie zgodził się kierownik apteki, który – owszem – przyznał, że z przerw korzystał, ale z liczonych w minutach, a nie w godzinach.

W ocenie sędziów, pracodawca miał świadomość takiego stanu rzeczy. Wiedział o tym, że powód jest jedynym pracownikiem posiadającym tytuł magistra farmacji, a osoba o takich kwalifikacjach musi przez cały czas pracy apteki w niej przebywać. Pozwany zdając sobie sprawę z zaistniałej sytuacji, wiedział, że powód będzie musiał pracować w zwiększonej liczbie godzin.

Właściciel apteki utrzymywał, że nie polecał kierownikowi apteki pracy w godzinach od 13.30 do 16 i ponoć nie wiedział o jego pracy w tym czasie.

Sąd nie dał wiary tym zapewnieniom i przyjął stanowisko, z którego wynika, iż farmaceuta rzeczywiście pracował w ponadnormatywnym czasie. Wprawdzie kierownikowi apteki nie przysługuje wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, to jednak o ile sposób organizacji pracy przyjęty przez pracodawcę powoduje konieczność stałego wykonywania przez kierownika obowiązków ponad normę pracy, to ma on prawo do dodatkowego wynagrodzenia.

W tym kontekście na uwagę zasługuje również wyrok Sądu Najwyższego z 5 marca 2014 r., II PK 135/13, zgodnie z którym, osoby zajmujące stanowiska kierownicze są uprawnione do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, jeśli wykonują ją stale z powodu niewłaściwego zorganizowania czasu pracy przez zatrudniającego.

Wyrok Sądu Okręgowego w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych: sygn. akt IV Pa 27/14.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH