Klauzula sumienia: co zrobić, gdy pacjent przyjdzie do apteki z ważną receptą

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 08:04

Klauzula sumienia: co zrobić, gdy pacjent przyjdzie do apteki z ważną receptą Prawnik ocenia projekt, który wprowadzałby klauzulę sumienia do prawa farmaceutycznego (fot. archiwum)

Ekspert ds. legislacji Biura Analiz Sejmowych, Paweł Bachmat, przygotował opinię w sprawie petycji dotyczącej wprowadzenia do przepisów prawa klauzuli sumienia dla farmaceutów, która dawałaby możliwość odmowy wydania niektórych leków.

Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wprowadzenia do ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne klauzuli sumienia gwarantującej farmaceucie prawo do odmowy wydania produktu leczniczego, o ile wydanie takiego produktu byłoby niezgodne z ich sumieniem.

Kwestia wprowadzenia do polskiego systemu prawa klauzuli sumienia dla farmaceutów i techników farmaceutycznych była przedmiotem analiz Biura Analiz Sejmowych. W przygotowanych opiniach Biuro pozytywnie zaopiniowało możliwość wprowadzenia tej instytucji - przypomniał prawnik, oceniając, że przedstawiony projekt - po stosownym uzupełnieniu – "mógłby przyczynić się do pełniejszego zagwarantowania wolności sumienia jako uniwersalnej wolności mającej swe źródło w godności człowieka, podlegającej ochronie nie tylko na podstawie krajowych przepisów Konstytucji (art. 53 ust. 1), ale również wiążących Rzeczpospolitą Polską aktów prawa międzynarodowego".

Wyjątek od zasady
Beneficjentami klauzuli sprzeciwu ze względu na sumienie czyni się w nim farmaceutów, techników farmaceutycznych, a także przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której prowadzona jest apteka, lub wspólników spółek prowadzących apteki. Projekt gwarantuje prawo do odmowy wydania oraz znosi obowiązek posiadania, jak również zapewnienia dostępności produktu leczniczego, jeżeli byłoby to niezgodne z sumieniem wymienionych powyżej kategorii osób.

Projekt, co warto podkreślić, limituje możliwość skorzystania z klauzuli sumienia, wyłączając spoza zakresu tej gwarancji przypadki nagłego zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta. Przy zaistnieniu tych szczególnych okoliczności, farmaceuta oraz technik farmaceutyczny będą zobowiązani do wydania - na zasadach określonych w art. 96 ust. 3 i 4 PF - produktu leczniczego zastrzeżonego do wydania na receptę, nawet gdyby miało to kolidować z ich wolnością sumienia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH