Klauzula sumienia w aptekach: spytaliśmy o to resort zdrowia

PRAWO

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   20-06-2017, 08:01

Klauzula sumienia w aptekach: spytaliśmy o to resort zdrowia Resort zdrowia odnosi się do kwestii wydawania przez farmaceutów środków antykoncepcyjnych

Resort zdrowia nie wskazuje konkretnie, jak widzi funkcjonowanie klauzuli sumienia w aptekach. Przytacza aktualny stan prawny, który określa sytuacje odmowy wydania leków, w tym preparatów antykoncepcyjnych.

Na początku czerwca br. do Sejmu wpłynął projekt, który przewiduje, że farmaceuta będzie mógł powołać się na klauzulę sumienia i odmówić sprzedaży niektórych preparatów. Jego autorami są członkowie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Uważają oni, że aptekarze nie mogą być dyskryminowani ze względu na poglądy, gdyż konstytucja daje im prawo do ochrony swojej wolności, co za tym idzie, postępowania w pracy zgodnie ze swoim sumieniem. Obecnie z takiego prawa korzystają lekarze, pielęgniarki i położne.

Stowarzyszenie, które od lat domaga się wprowadzenia klauzuli sumienia dla farmaceutów, powołuje się tutaj na kilka przepisów ustawy zasadniczej, które mówią m.in. o wolności religijnej. Wskazują, że zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, czy braku poszanowania poglądów.

Co na to resort zdrowia?
Spytaliśmy w resorcie zdrowia, jak podchodzi do tej kwestii - czy farmaceuta ma prawo do klauzuli sumienia i czy na tej podstawie może odmówić sprzedaży środka antykoncepcyjnego?

Resort zdrowia nie wskazuje konkretnie, jak widzi funkcjonowanie klauzuli sumienia w aptekach. Przytacza aktualny stan prawny, który określa sytuacje odmowy wydania leków, w tym preparatów antykoncepcyjnych. Stanowisko MZ wskazuje więc, że farmaceuci powinni opierać się na ściśle określonych regulacjach prawnych, ale czy wskazuje też na dowolność w interpretowaniu przepisów zgodnie ze swoim sumieniem?

- W aktualnym stanie prawnym odmowa wydania z apteki lub punktu aptecznego jakiegokolwiek leku jest dopuszczalna wyłącznie w określonych przypadkach - odpowiada Milena Kruszewska, rzecznik Ministra Zdrowia. Te określonych są w przepisie § 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 493), który stanowi, że:

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH