Kobieta ma prawo do swobodnego karmienia piersią w miejscach publicznych

PRAWO

Autor: Społeczeństwo Obywatelskie/rynekaptek.pl   12-08-2016, 12:15

Kobieta ma prawo do swobodnego karmienia piersią w miejscach publicznych Kobiety mają prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych twierdzi pełnomocnik Rządy do Spraw Równego Traktowania

Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania kobiet wydał oświadczenie w sprawie karmienia piersią w miejscach publicznych. W jego ocenie kobieta ma do tego prawo.

W oświadczeniu czytamy: "Stosunek jaki wyrażamy wobec słabszych, w tym nowonarodzonych dzieci, a także matek karmiących dzieci jest świadectwem kultury człowieka i społeczeństwa głęboko wpisanym w naszą tradycję".

Dyskusja na temat kobiet karmiących piersią w miejscach publicznych przybrała na sile za sprawą pozwu mieszkanki Gdańska przeciwko restauratorowi, który zwrócił się do kobiety chcącej w restauracji nakarmić piersią dziecko o przejście poza salę dla gości. W mediach pojawiło się wiele komentarzy.

Jak podaje Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, karmienie piersią jest naturalnym zjawiskiem związanym z rozwojem każdego człowieka i stanowi afirmację macierzyństwa. Nie mogę się zatem zgodzić na separowanie kobiet karmiących piersią z przestrzeni publicznej.

Nie można zapomnieć, iż Polska od 25 lat jest Stroną Konwencji o prawach dziecka, przyjętej przez Zgromadzenie ONZ w dniu 20 listopada 1989 r. W naszym kraju zagwarantowane są prawa przysługujące każdemu dziecku, także temu najmniejszemu.

Dziecko ma nade wszystko potrzebę zdrowego rozwoju, na który bardzo korzystnie wpływa karmienie piersią. Warto w tym miejscu wspomnieć w szczególności o postanowieniach Konwencji zawartych w art. 1, art. 2, art. 6 ust. 2 i 24 ust. 2 pkt a, d i e, do których pełnej realizacji zobowiązane jest nasze Państwo.

Kobieta ma prawo do swobodnego karmienia piersią w miejscach publicznych. Przepisy polskiego prawa nie zabraniają karmienia w miejscu publicznym (restauracji, centrum handlowym czy w komunikacji miejskiej).

Przedsiębiorca, który wywiera presję na karmiącej kobiecie, aby zmieniła miejsce karmienia, działa bezprawnie. Karmiąca matka, która zostanie wyproszona ma prawo dochodzenia odszkodowania od właściciela obiektu na podstawie przepisów ustawy z dnia z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, gdyż takie zachowanie może być uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH